Rozhovor s novými členy bankovní rady

Rozhovor s členy bankovní rady ČNB Janem Kubíčkem a Janem Procházkou
Michaela Nováková (ČT 24 13. 2. 2023)

Jan Kubíček, člen bankovní rady 

Chci se podílet na tom, aby se nám podařilo zkrotit inflaci, která přesahuje všechny meze, které si před dvěma lety kdokoliv vůbec dokázal představit.

*Jaké vůbec je přicházet právě v této době? Protože ta pro centrální banku není příliš snadná.

Výzva je to velká, nicméně naší odpovědností je cenová stabilita, takže musíme dělat všechno, co je možné.

*Tušíte už alespoň trochu, řekněme, k jakému křídlu byste se mohl připojit, nebo co bude to, co budete zvažovat ve chvíli, kdy se bude hlasovat o nastavení úrokových sazeb?

Budu vycházet z podkladů, které nám všem připravuje odborný aparát, který je tady prvotřídní. A samozřejmě měnové zasedání bude až na konci března, takže do té doby bude spousta nových čísel a pravděpodobně nových událostí, takže všechno, co budeme vědět, tak vezmeme v potaz. 

Jan Procházka, člen bankovní rady

Ten hlavní cíl je asi jednoznačný, ten je i v zákoně. Samozřejmě mezi ty další cíle, zase, chtěl bych využít svých znalostí a zkušeností z předcházející praxe. Chtěl bych přenést ty věci, které jsem dělal v minulosti, i do stávající role. To znamená znalost regulačního rámce, znalost finančního trhu. V minulosti jsem také zastupoval Českou republiku v mezinárodních organizacích, což teď samozřejmě takto nebude, ale to jsou všechno věci a znalosti, které bych chtěl přinést do národní banky a chtěl bych se na nich s kolegy podílet.

*Velmi často se zmiňuje právě fakt, že přicházíte vlastně z prostředí, kde znáte celé to podnikatelské prostředí atd., ovlivní to nějak rozhodování vaše právě v rámci měnové politiky?

Určitě neovlivní. Při rozhodování, myslím si, že je výhodou, znalost světa byznysu, znalost vládního světa, znalost regulačního rámce, protože v minulosti jsem byl pod Českou národní bankou, která na nás dohlížela, znalost mezinárodních standardů… Takže myslím si, že to bude výhoda, ale nemyslím si, že to bude ovlivnění.

*Až dojde na samotnou měnovou politiku na zasedání ohledně nastavení výše úrokových sazeb, už víte, pro co budete?

Ne, to by bylo velice nesprávné, teď dopředu něco avizovat. Samozřejmě za prvé, je to za měsíc a půl. Za druhé, určitě bych se chtěl seznámit zejména s lidmi, kteří zde působí, s analýzami, s myšlenkami a potom se pochopitelně budu schopen lépe vyjádřit.