Rozhovor s členem bankovní rady Janem Kubíčkem

Rozhovor s Janem Kubíčkem, členem bankovní rady ČNB
Tereza Řezníčková
(ČT24 21. 6. 2023, pořad 90’ ČT24)

„Od května poněkud pominula rizika, která jsme viděli. Ne že by přestala existovat, ale jejich intenzita je menší. Mezi hlavní rizika patřily růst mezd, vývoj rozpočtu a inflační očekávání,“ uvedl člen bankovní rady Jan Kubíček pro pořad 90’ ČT24. „K dvouprocentnímu cíli se dostaneme v první polovině příštího roku,“ dodal.

Vybrané citace

„Členové bankovní rady se rozhodli, že přece jenom od května poněkud pominula rizika, která jsme tehdy viděli, ne že by přestala existovat, ale ta jejich intenzita je menší. Mezi ta hlavní rizika patřily růst mezd, vývoj rozpočtu a inflační očekávání.“

„Musíme rozlišit dvě věci. Naše banka publikuje výsledek prognostického modelu, ale to je jeden ze vstupů pro rozhodování bankovní rady. Ten model nám už teď ukazuje v podstatě nějaké mírné snižování úrokových sazeb v druhé polovině roku, ale bankovní rada ve své většině nyní zastává názor, že bychom k tomu snižování přece jenom měli přistupovat velmi obezřetně. Takže my ho zatím ještě v nejbližších měsících ani nevidíme.“

„V první řadě budeme potřebovat vidět, že se inflace snižuje, zejména ta tzv. jádrová, která nezahrnuje potraviny, nezahrnuje energie, tyto velmi nestabilní složky. Ale potřebujeme vidět, že se ta stabilní složka inflace snižuje tak, jak očekáváme, a právě tím chceme předejít tomu, aby se nestabilizovala příští rok třeba na 4%, 5% úrovni, to by bylo příliš.“

„Dezinflace bude pokračovat až do konce roku. Bude tam takový zoubek v říjnu, kdy v loňském říjnu byl ten tzv. úsporný tarif, ten vypadl, takže to nám trošku zvýší inflaci. Ten zásadní skok nastane příští rok v lednu, protože v letošním roce v lednu byla meziměsíční inflace 6 %, ceny energií vyskočily. Toto příští rok už nenastane, alespoň tedy podle našich očekávání. Takže v ten moment vlastně čistě technicky ta inflace spadne.“

„Bankovní rada je sedm lidí, z nichž každý má trošku jiný názor. Část z nich si jistě myslí, že úroky měly být vyšší. Dnes dva členové hlasovali pro vyšší úroky, ale ukáže to definitivně vlastně až příští rok, protože zpoždění od úroků k inflaci je poměrně velké, minimálně jeden rok, možná rok a půl. Takže my vlastně nyní vidíme teprve výsledky loňských sazeb.“

(k dotazu, zda se ještě můžou zvyšovat úrokové sazby)
„Vždycky se může stát téměř všechno, protože mohou přijít nové neočekávané informace. Takže my si určitě nechceme zavřít vrátka, protože v tom světě, ve kterém žijeme, je situace poněkud méně stabilní, než na co jsme byli zvyklí.“

„Pro nejbližší měsíce nevidíme pokles úrokových sazeb, na rozdíl třeba od tržní křivky, která už ho tam vidí někdy na přelomu třetího, čtvrtého čtvrtletí. Naším cílem je dosáhnout dvouprocentní inflace a úroky přizpůsobujeme tak, abychom toho dosáhli. To, že nakonec někdy ty úroky klesnou, to je velmi pravděpodobné, sedmiprocentní úrok při dvouprocentní inflaci by byl opravdu příliš moc. Ale opravdu teď nejsem schopen říct nějaké datum.“

„Debaty na bankovní radě mi přijdou klidné, bavíme se o číslech, o jejich interpretaci a hlavně nyní jsme v situaci, kdy si dva členové myslí, že by úroky měly být 7,25 %, pět členů si myslí, že to má být 7 %. Ale je to přece jenom takové jemné dolaďování, není to nějaký zásadní rozpor.“

„Můj odhad je, že k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB se určitě dostaneme v první polovině příštího roku.“

„Myslíme si, že už jsme kousek od toho momentu, kdy se inflace dostane pod desetiprocentní hranici. Mělo by se to stát během prázdnin.“