Prognóza ČNB 2023: Rok snížení inflace

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 2. 1. 2023 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Naprostou prioritou pro ČNB je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. V lednu se zejména kvůli zdražení elektřiny inflace ještě zvýší, což jako centrální banka neovlivníme.

První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře. Inflace začne klesat. V květnu jsem při jmenování guvernérem řekl, že předpokládám, že boj se současným typem inflace bude trvat dva roky. Teď, po půl roce, konzistentně s tím naše prognóza už předpokládá:

1/ Letos dojde k podstatnému snížení inflace

2/ Za rok a půl by měla být inflace na nízkých hodnotách

Pořád je to „jen“ prognóza našeho odborného aparátu. Víme, že se toho může za rok stát spoustu. Jako centrální banka tak musíme být připraveni na vše a být pro ekonomiku pevnou kotvou.

Inflace podle prognózy začne klesat, protože poptávka je výrazně ztlumena a ekonomika směřuje do recese. Lidé si začínají méně půjčovat a méně utrácet, což je dobře. Nyní je v Česku krátkodobá úroková sazba na nejvyšší úrovni od roku 1999. Máme nejpřísnější měnovou politiku za posledních více než 20 let a pevnou korunu – vše působí proti inflaci. Potřebujeme k tomu ale ještě od vlády politiku výrazného snižování deficitu veřejných financí, abychom společně zbrzdili růst nových peněz v ekonomice. Inflace byla na cíli ČNB naposledy v roce 2018. To bylo období, kdy veřejné finance byly v přebytku. A dále potřebujeme, aby mzdy rostly málo. Jdeme příkladem, v ČNB průměrná mzda vzroste letos o 4,5 procenta.

Zahájili jsme nápravu hospodářství. Deset let před covidem byly úrokové sazby příliš nízké a koruna byla po několik let uměle oslabována. Rozjížděla se filozofie „půjčte si, půjčte si, půjčte si, kupte si, kupte si, kupte si“. S novou bankovní radou se myslím shodujeme v tom, že úrokové sazby zůstanou po určitou dobu vyšší, než jsme byli zvyklí třeba v předchozích deseti letech. Chceme motivovat lidi a firmy ke spoření a investování. Jedině tak se nebude zvyšovat zadluženost. A jedině tak bude naše koruna pevná a inflace nízká.

Jak jsem poznal od července novou bankovní radu a jak jsem se seznámil s životopisy nových členů a hlavně s jejich odborností, máme vytvořeny skvělé předpoklady pro to, aby Česká národní banka byla nadále kredibilní a aby splnila svůj mandát.