Pevná koruna jako základ boje s inflací

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 23. 1. 2023 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Máme nejsilnější korunu za čtrnáct let. Važme si toho. Levněji dovážíme drahé suroviny. Plus k tomu navíc máme nejvyšší úrokové sazby za dvacet let. Motivujeme lidi spořit namísto útrat. Za tu dobu nikdo tak výrazně nebojoval s inflací jako nová bankovní rada.

Na počátku minulého týdne jsme v ČNB uspořádali tiskovou konferenci a vlastně tak i zahájili oslavy vzniku české koruny, které nás budou provázet celým rokem. Právě před třiceti lety totiž kulminovaly přípravy na oddělení naší měny a vlastně nejen naší, ale i slovenské. Z dobových článků je jasné, že byla odluka v tu dobu již pro všechny hotová věc, jen se spekulovalo o termínu. Přitom ještě o půl roku dříve si spíš jen hrstka lidí dokázala představit, že by k ní skutečně mohlo dojít, a navíc tak rychle.

Na konci července 1992 bylo zřejmé, že Slovensko usiluje o vytvoření vlastní centrální banky. Státní banka se proto musela začít zamýšlet nad možným řešením jedné měny se dvěma centrálními bankami. Bylo jasné, že před vznikem samostatných měn bude ještě nějakou dobu trvat měnová unie a nad nimi koordinační orgán pro daňovou a finanční politiku obou zemí.

Konkrétnější podobu získaly návrhy v září a nakonec se obě republikové vlády shodly 10. října v Kolodějích na podobě měnového uspořádání. Její finální verze se stala předmětem jedné z dohod, kterou na pražském letišti podepsali Václav Klaus a Vladimír Mečiar.

Vytvořený Měnový výbor se sešel nakonec jen dvakrát, 8. a 25. ledna 1993. Ukázalo se, že měnová unie dvou zemí s naprosto odlišnými potřebami není ani krátkodobě udržitelná. Česká republika potřebovala totiž výrazně restriktivnější měnové nástroje než ta slovenská a k tomu přispívala i spekulace ze strany mezinárodních finančních trhů.

V případě ukončení trvání československé měnové unie se podařilo českou a slovenskou korunou opět uklidnit mezinárodní a domácí veřejnost. Právě individuální nastavení měnových nástrojů dle potřeb ekonomiky je jako před třiceti lety i dnes poselstvím lednových dní.

Ať je naše koruna dále pevná.