Pět bodů aneb co čekat od nového vedení ČNB

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 4. 7. 2022 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Minulý pátek jsem uvedl do funkce tři nové členy bankovní rady České národní banky – tři osobnosti: docentku Evu Zamrazilovou, doktorku ekonomie Karinu Kubelkovou, profesora Jana Fraita.

Je to poprvé v historii banky, kdy v radě usedly dvě ženy. Věřím, že se bankovní rada stane svébytnou skupinou lidí, kteří budou navzájem diskutovat. A i když spolu někdy nebudou souhlasit, především se budou uznávat a respektovat. 

Co čekat? 

1) S plnou zodpovědností se přihlašuji ke dvěma hlavním cílům ČNB – cenové stabilitě a finanční stabilitě.

2) Prioritou bude snížení inflace. Zkrotit aktuální typ inflace a rizika z ní plynoucí do budoucna vyžaduje více než změnu sazeb, na něž se zužuje debata v médiích. Nákladová inflace ekonomikou prostě proletí a nikdo na světě s tím nic nezmůže. ČNB by ji měla komunikovat jako výjimku z plnění inflačního cíle. Klíčem je, aby z toho nevznikla poptávková inflace.

V pořadí podle důležitosti je proto:

a) nutné snížit míru zadlužování země. Méně zadlužování rovná se další brzdění růstu množství peněz v ekonomice, což se rovná menší inflaci v budoucnu. Doporučuji nový článek profesora VŠE Martina Mandela v časopise Bankovnictví. Seděl jsem s ním při večeři a byla to skvělá, odborná diskuse;

b) je potřeba držet sazby na vyšší úrovni proti normálu;

c) ještě jedna podstatná věc – nesmíme si indexovat mzdy na inflaci nebo zvyšovat si mzdy více, než je růst produktivity práce.

Zpět k tomu, co čekat od nové bankovní rady…

3) Dohledem nad finančním trhem a makroobezřetnostní politikou budeme pečovat o finanční stabilitu a odolnost bankovního systému.

4) Budeme pokračovat v koordinovaném působení měnové a makroobezřetnostní politiky tak, aby byla udržována důvěra v hodnotu české koruny a stabilita makroekonomického prostředí.

5) Povedeme dialog s vládou ČR ohledně širší hospodářské politiky žádoucí pro vytváření zdravého makroekonomického prostředí. Péče o cenovou stabilitu je úkolem centrální banky, to platí pořád. Tento typ inflace ale vyžaduje koordinaci měnové a fiskální politiky. Každým dalším zvýšením sazeb se zdražuje i financování státního dluhu, zhoršuje se pozice vlády při snižování deficitu, což je zmíněná podstatná podmínka a) ke snížení inflace.