Tereza Bártlová, Aleš Michl (Forbes Česko 3. 6. 2021 strana 40, rubrika Finanční gramotnost)
Tereza Bártlová z Matematicko-fyzikální fakulty UK se věnuje popularizaci matematiky. Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se zase snaží rozvíjet finanční gramotnost národa. Pro Forbes proto vymysleli seriál kvízů s příklady z běžného života, kterým chtějí ukázat, že matematika a finanční gramotnost nemusí být nuda.
Simpsonovi patří mezi nejúspěšnější seriály všech dob. Kdo by neznal Marge, Homera, Lízu, Barta, Maggie a další postavy seriálu. Každý divák si v seriálu jistě najde svou oblíbenou postavičku. A právě univerzální přitažlivost seriálu a dlouhotrvající celosvětová popularita přitahují pozornost spousty televizních diváků. Málokdo ale ví, že mnozí z autorů seriálu jsou vystudovanými matematiky, fyziky a informatiky a ve skutečnosti je jejich cílem nic netušící diváky po kapkách krmit matematikou.
Seriál Simpsonovi není pouhým animákem pro děti, ale výrazně se věnuje tématům, jako jsou politika, ekonomika, věda a peníze. Důkaz najdeme skoro v každém díle. Například peníze seriál provázejí od začátku každého dílu.
V úvodní znělce Marge stojí ve frontě u pokladny v supermarketu a na jezdící pás se dostane Maggie, kterou pokladní omylem oskenuje. Na kase se zobrazí částka 847,63 dolaru. Věděli byste, zda má tato částka nějaký význam, a pokud ano, tak jaký? Ač se to může zdát překvapivé, suma nebyla zvolena náhodně. Jednalo se o měsíční náklady na výchovu dítěte v roce 1989 (tedy v roce, kdy se seriál poprvé objevil na televizních obrazovkách).
V roce 2009 prošla úvodní sekvence několika změnami. Autoři se především zamýšleli, jak aktualizovat cenovku na kase. Vzhledem k tomu, že průměrné měsíční náklady na dítě od roku 1989 vzrostly, už by cena Maggie nepůsobila tak nenápadně. Částka by se na displej kasy vůbec nevešla. Navíc se dalo předpokládat, že během následujících let dojde opět ke zdražení, a částka tak bude aktuální jen krátkou dobu. Tvůrci tedy upustili od idey přesného vyčíslení nákladů a zůstali pouze u pointy, že pořídit si dítě není levná záležitost. V nové verzi vidíme na pokladně částku 243,26 dolaru, která se po načtení Maggie zdvojnásobí na 486,52 dolaru. Neboli s dítětem jsou naše výdaje minimálně dvakrát vyšší.
Pro zajímavost jsme koukli na data z Česka. Ze statistik ČSÚ lze vypočítat:
Průměrná domácnost s dětmi měla oproti průměrné domácnosti bez dětí v roce 2019 dodatečné výdaje 73 894 korun ročně na jedno dítě. To je výdaj 6158 korun průměrně měsíčně na jedno dítě. Z dat sice neplyne zdvojnásobení výdajů na nákupy, ale kdo má děti, ví, že náklady na dítě jsou hodně individuální. Na druhou stranu děti jsou nejlepší důchodová reforma. Pokud je dobře vychováte, až vyrostou, postarají se o vás ve stáří. Maggie bude například Homerovi v penzi určitě kupovat Duff.