Odrazili jsme se od dna

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 7. 7. 2020 strana 5, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Dnes Český statistický úřad zveřejní výsledek průmyslu za květen. Bude to meziročně velké minus. Jak je na tom však ekonomika teď v červenci? S kolegou Tomášem Adamem jsme navázali spolupráci s týmy v německé Bundesbance a v americké centrální bance Fed, které se jako my zabývají sledováním vývoje ekonomiky přes rychle dostupné indikátory.

Od počátku dubna v ČNB poctivě měříme ekonomiku každý týden přes spotřebu elektřiny. Data jsou dostupná hned, modelem je ještě očišťujeme o vliv počasí. Vše publikujeme na blogu ČNB. Německá Bundesbanka od konce května zveřejňuje na svých stránkách týdenní index aktivity.Shrnuje do něj rovněž spotřebu elektřiny, dále pak mýto, nákladní lety nebo vývoj znečištění ovzduší. Newyorský Fed na svém webu zase vydává Týdenní ekonomický index. Zahrnuje do něj opět spotřebu elektřiny, dále pak prodej pohonných hmot, výrobu oceli, nákladní dopravu nebo daňové inkaso.

Závěry ze všech indikátorů: Dno ve vývoji české ekonomiky, měřeno spotřebou elektřiny, bylo dosaženo v polovině dubna.V USA ukazuje index na dno koncem dubna. V Německu širší index, než jsme vyvinuli my, ukazuje na dno v červnu. Je vhodné se dívat i na Čínu, která je o kvartál napřed. Nejlepší jsou dva indexy: Li Keqiang index, který zahrnuje data o spotřebě elektřiny, nákladní dopravě a objemu úvěrů. A index od české firmy Spaceknow, který přes satelity sleduje aktivitu továren i dopravy a vše vyhodnocuje umělou inteligencí. Oba ukazují na dno v čínské ekonomice v únoru. Jsme už za dnem. Nic víc, nic míň.