Michl z ČNB: Do roka se inflace zase sníží, teď se pohybujeme mezi lockdownem a naskočením ekonomiky

Rozhovor s A. Michlem, členem bankovní rady ČNB
Šárka Fenyková (ČRo Plus, 13. 9. 2021, pořad Téma dne)

Aleš Michl hostem pořadu Téma dne na ČRo Plus

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Lidé si v srpnu opět připlatili, dražší jsou potraviny, pohonné hmoty, alkohol, tabákové výrobky, ale i nájemné, vodné a stočné, oděvy, obuv nebo služby. Ve výčtu bychom mohli pokračovat poměrně dlouho. Viděno čísly se srpnová inflace meziročně zvedla o 4,1 %, což je o 7 procentního bodu více než v červenci a o 1 procentní bod více, než odhadovala Česká národní banka. Do vysílání zvu teď člena bankovní rady České národní banky Aleše Michla. Dobrý den.

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Hezké ráno z České národní banky.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Hraje ten jeden procentní bod velkou roli? A co tu reálnou inflaci vlastně způsobilo?

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Hlavním důvodem růstu cen v současnosti jsou ceny surovin všude ve světě, protože když se podíváte za rok, tak například ropa +44 %, plyn +94 %, hliník +47 % a tak bych mohl dál pokračovat. A je to hlavně důvod ten, že prostě ekonomiky po tom covidu, po tom lockdownu naskočily a tím, jak rychle naskočily a začaly růst, tak firmy začaly poptávat suroviny, začaly dohánět tu výrobu a tady ten efekt způsobil vlastně celosvětově, že inflace jde nahoru.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Je to důvod k obavám?

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Není to důvod k obavám, je to všude ve světě, v Americe inflace teď 5,4, v Německu 3,4, na Slovensku 3,3, Polsko 5,4. Já si myslím, že Česká národní banka dlouhodobě dokazuje, že dokáže zkrotit inflaci, a když se podívám třeba od roku 2013, tak u nás je inflace 1,8 % v průměru. Takže já si myslím, že tady tenhle půlrok prostě bude vyšší inflace, protože ekonomiky naskočily, ale do roka si myslím, že ta inflace se zase sníží.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Bude na to teď Česká národní banka reagovat na svém nejbližším zasedání?

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Nás je sedm. Sedm členů bankovní rady a každý může mít jiný názor. Takže já uvidím, jaký názor převládá, ale za mě je to nejdůležitější vysvětlovat, že nemáme zvyšovat inflační očekávání, že se nemáme bát, že to je prostě nenormální situace v ekonomice. Je to takový pohyb mezi dvěma extrémy. Vemte si, že loni jsme ještě řešili lockdown, řešili jsme to, že zase máme plné nemocnice nemocných lidí a bůhví, co bude s ekonomikou, a teď naopak ty ekonomiky strašně rychle naskočily. Já si myslím, že do roka se ty ekonomiky stabilizují, poptávka a nabídka se stabilizuje, a proto vlastně já bych spíš vysvětloval, abychom neměli vysoké inflační očekávání, abychom z toho nedělali teď drama.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
A myslíte si, že tedy bude možné zachovat i úrokové sazby na současné výši, nebo tam přece jenom dojde k tomu zvýšení?

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Za mě, já bych úrokové sazby nezvyšoval, ale samozřejmě ostatní kolegové můžou mít názor i jiný. Ten hlavní důvod pro mě je, že ty ekonomiky samozřejmě se musí normalizovat. Druhý důvod podle mě, aby klesla inflace, je, že centrální banky všude ve světě nebo hlavně ty velké centrální banky by měly omezit nákupy státních dluhopisů, protože tak se promítají nové peníze do ekonomiky a tak se tvoří inflace, protože inflace peněžní je, a to je politika, kterou Česká národní banka nikdy nedělala a nedělá a doufám, že dokud budu v České národní bance v radě, tak dělat nebude, a až se omezí ty nákupy, tak pak může klesnout inflace. A za třetí, podle mě strašně důležitý faktor, který musí přijít, je, že vlády po celém světě začnou snižovat zadlužování, začnou vyrovnávat rozpočty, veřejné finance. Tady ty tři efekty způsobí to, že ta inflace se zabrzdí. My to teď nezabrzdíme tím, že zvýšíme úrokové sazby, byť souhlasím, že v delším pohledu jsou úrokové sazby teď extrémně nízké.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Co bude tedy na podzim nejvíce rozhodovat o vývoji inflace? Vy jste to popsal jako vlastně věc, kterou nelze v České republice řešit izolovaně. Čili na co máme brát největší zřetel a co bude nejvíc rozhodovat o tom, jak se to bude vyvíjet dál?

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Vy jste to řekla úplně přesně, já bych to teď jednoduše hezky takhle po ránu neřekl, teď zkusím jenom, možná se budu trošku opakovat, ale po tom covidu strašně moc firem najelo na výrobu a dohání tu výrobu, má strašně velkou poptávku po surovinách, po dílech, proto ty díly nejsou. Proto Škodovka třeba částečně stála, proto nejsou ty čipy. To se musí normalizovat, ten chod ekonomiky. Prostě vyrovnat se nabídka a poptávka. Pak to jsou ty masivní nákupy dluhopisů, podle mě je to inflační politika. A to se musí prostě zbrzdit a je to věc americké centrální banky, Evropské centrální banky, já jim do toho nechci kecat, ale tady se pak rodí inflace, no. A pak to je zadlužování státu a tam je potřeba třeba u nás v České republice, abychom udělali přesně to, co jsme udělali od roku 2013. Postupně vyrovnali veřejné finance a 4 roky před covidem byl přebytek veřejných financí. Když sečtu stát, obce, kraje, všechno dohromady. Takže k takové politice když se vrátíme, tak já nemám strach, že se tady bude tvořit nějaká velká inflace, a v budoucnu prostě postupně ty sazby asi by měly být vyšší, úrokové sazby, to je dobře, protože bychom měli vést lidi ke spoření, nikoliv jenom k zadlužování a k útratám, ale teď si myslím, že je ještě čas na to zvyšování úrokových sazeb.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Já vás teď trošku vezmu za slovo, vy jste ale říkal, že si myslíte, že do půl roku vlastně se vyřeší ta největší, nejviditelnější krize nebo ta největší míra inflace, dá se toto stihnout do půl roku?

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Já jsem neřekl do půl roku, já jsem řekl do roku, tak pokud jsem řekl do půl roku, tak se omlouvám, ale ta logika je teď, že půl roku si myslím, že teď ještě do konce roku bude ta inflace větší, takže když budete tu reportáž dělat za měsíc, tak si myslím, že zase bude ta inflace trošku větší, protože se vždycky srovnáváme meziročně s tím obdobím, které bylo loni špatný, ale pak už si myslím, že příští rok ke konci roku ta inflace bude nižší.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Říká člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. Děkujeme za rozhovor. Na slyšenou.

Aleš MICHL, člen bankovní rady ČNB
Díky a všem přeju hezký den.