M. Mora pro Reuters – ČNB by měla v boji proti inflaci opět výrazněji zvýšit sazby

Rozhovor s M. Morou, viceguvernérem ČNB
Robert Müller (Reuters 13. 12. 2021)

Česká národní banka by měla i na svém prosincovém měnovém zasedání výrazněji zvýšit úrokové sazby, neboť se stále potýká s vysokou inflací, řekl viceguvernér ČNB Marek Mora s tím, že osobně bude zřejmě volit mezi utažením hlavní sazby o 50 a 75 bazických bodů.

Mora v pondělním rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že aktuální vývoj inflace znamená, že bankovní rada nemůže s dalším razantním krokem příliš otálet.

"Inflační vývoj je podle mě faktorem k tomu, že nemůžeme příliš dlouho čekat a že budeme muset něco výraznějšího udělat už teď v prosinci," řekl Mora.

ČNB v posledních měsících zvedá úrokové sazby nejagresivněji z centrálních bank regionu, které čelí prudkému zrychlování inflace, poháněnému externími faktory typu narušených dodavatelských řetězců a vysokých cen energií, ale také utaženým trhem práce a růstem mezd v domácích ekonomikách.

ČNB na minulém zasedání na začátku listopadu šokovala trhy utažením dvoutýdenní repo sazby naráz o 125 bazických bodů, nejostřejším od roku 1997. Ve snaze zabránit odpoutání inflačních očekávání tak svou hlavní sazbu v září a listopadu zvedla celkem o 200 bazických bodů.

Příští měnové zasedání má na programu ve středu 22. prosince.

Trhy na konci listopadu zchladily očekávání dalšího růstu sazeb poté, co guvernér Jiří Rusnok agentuře Reuters řekl, že ČNB nyní může tempo zpřísňování měnové politiky zmírnit a na svém prosincovém zasedání by si teoreticky mohla i vybrat oddechový čas. 

Avšak zrychlující inflace přispívá k opětovnému oživení těchto očekávání a trhy nyní vidí šanci na zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

V rozhovoru pro sobotní Mladou Frontu Dnes pak Rusnok řekl, že na nadcházejícím zasedání lze očekávat debatu o zvýšení hlavní sazby o čtvrt nebo půl procentního bodu.

Mora v rozhovoru pro Reuters nicméně uvedl, že vzhledem k dalšímu zesilování rizik na proinflační straně nabývá dojmu, že bankovní rada ani na svém prosincovém zasedání nebude rozhodovat o obvyklém zvýšení hlavní sazby o 25 bazických bodů.

"Tak jak jsem si ještě před 14 dny myslel, že by to mohlo být jedno z těch standardnějších zasedání, tak mám obavu, že až tak standardní nebude," řekl viceguvernér.

"Já mám pocit, že budu mít volbu někde mezi zvýšením sazeb o 50 nebo 75 bazických bodů," dodal.

Mora dále řekl, že proinflačním faktorem je také celkově slabší kurz koruny oproti prognóze centrální banky. Koruna v pondělí ustoupila z třítýdenního maxima, které zapsala v pátek, a ztrácela 0,2% na 25,386 za euro.

Růst spotřebitelských cen podle pátečních údajů statistického úřadu v listopadu zrychlil na 13leté maximum 6% a předpokládá se, že v příštích měsících půjde ještě výš.

Mora předpokládá, že inflace začne v první polovině příštího roku polevovat a začátkem roku 2023 by se mohla začít přibližovat k inflačnímu cíli ČNB. S takovým výhledem na horizontu měnové politiky je podle něj možné, že ČNB ukončí současný cyklus utahování sazeb již na únorovém zasedání.

"Teoreticky ano, mohlo," řekl Mora na dotaz Reuters, zda by zvyšování sazeb mohlo skončit v únoru. "Ale jestli to tak bude, to si nejsem jist."