Lednová inflace bude vysoká kvůli přecenění

M. Mora, viceguvernér ČNB v pořadu Naše Česko
Lukáš Kovanda (TN Live 13. 1. 2022, pořad Naše Česko)

Viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro pořad Naše Česko vysílaný na TN Live o výhledu inflace pro nejbližší měsíce, reakci měnové politiky, která se snaží srazit inflaci zpět k cíli a zklidnit inflační očekávání, a o kurzu koruny.

Vybrané citace:

"Zdá se, že čísla za leden budou ještě výraznější, než jsou čísla za listopad a prosinec, která jsou sama o sobě jsou čísly rekordními. Není vyloučeno, že budou dosahovat až dvouciferných hodnot, tzn. přiblíží se k deseti procentům. Za normálních okolností si myslím, že by tomu tak být nemuselo, že by to (meziroční inflační číslo za leden) mohlo začínat osmičkou, případně devítkou, ale letos do toho více než kdy jindy vstupuje nejistota ohledně jednorázového přecenění, které se odehrává každý rok na začátku ledna. Tím, jak je to (inflační prostředí) letos velmi dynamické a nestálé, ceny rostou všude, je možné, že přecenění bude letos výraznější, než tomu bývá obvykle. A tím pádem i inflace nás může překvapit na tom vyšším konci a může být až dvouciferná."

"Očekáváme, že první čtvrtletí letošního roku (tzn. leden, únor, březen) bude poměrně dramatické – tam bude meziroční inflace kolem osmi, devíti, možná až desíti procent. Až ve druhém čtvrtletí (tzn. zhruba od dubna, května) a výrazněji ve druhém pololetí by inflace měla výrazněji začít klesat a tempo meziročního růstu cen by mělo začít výrazněji polevovat. Doufáme, že koncem roku by se měla inflace přibližovat k našemu tolerančnímu pásmu, tzn. ke třem procentům, popřípadě pod 3 % a zhruba za rok (tzn. v 1. čtvrtletí 2023) bychom chtěli a měli být zhruba na našem cíli, někde v blízkosti 2% inflace."

„Ten proces potrvá. My samozřejmě víme, že kroky, které děláme dnes, neovlivní dnešní inflaci nebo inflaci v nejbližších měsících. Ta doba, než prosákne naše působení do ekonomických parametrů, prostě trvá.“

"Do konce března by měla (základní úroková sazba ČNB) přesáhnout 4 % procenta. Můj odhad je až k 4,75 %."