Kolotoč Michala Jagelky s ČNB

Rozhovor s Petrou Krmelovou, ředitelkou komunikace České národní banky
Michal Jagelka (Český rozhlas Dvojka 7. 4. 2023, pořad: Kolotoč Michala Jagelky)

Český rozhlas natáčel na Velký pátek o zajímavých místech v Praze ukrývajících poklady. Nechybělo mezi nimi ani Návštěvnické centrum ČNB, o kterém si s Michalem Jagelkou v pořadu Kolotoč povídala ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Petra Krmelová.

Kolotoč Michala Jagelky s ČNB

Přepis rozhovoru

Michal Jagelka, moderátor

Když jsem si tak říkal, kde začít tu naši dnešní sváteční pouť po místech, kde můžeme narazit na nějaké poklady, napadla mě třeba katedrála svatého Víta, kde jsou korunovační klenoty, nebo hrad Karlštejn, který je ale zase trochu z ruky. Ale potom mi to došlo. Kde je nejvíc pokladů, kde je nejvíc peněz, kde je spousta zlata? No přece v Praze, na náměstí Republiky, v sídle České národní banky.

A já si moc vážím pozvání od ředitelky odboru komunikace a mluvčí České národní banky Petry Krmelové, která nás dnes přivítala v tomhle funkcionalistickém skvostu a vzala nás na tuto sváteční návštěvu. Dobrý den, Petro.

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Já vás moc zdravím, Michale. Dobrý den.

Michal Jagelka, moderátor

A začněme obšírně, proč máme Českou národní banku a k čemu vlastně slouží?

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Michale, vy asi tušíte, že Česká národní banka má ve finančním světě specifické postavení. Možná jste slyšeli, že je to ústřední banka státu. Nebo taky se jí přezdívá banka bank. Ale dlužno dodat, že není banka jako banka, protože bankovní služby nabízejí občanům a firmám obchodní banky, které to mají jako svou podnikatelskou činnost. To ale centrální banka nemá, ta nepodniká a své služby poskytuje třeba státu, vybraným právnickým osobám – například když jste chodil na vysokou školu, tak ta mohla mít účet u centrální banky, nebo vaše obec či město – vlastním zaměstnancům a taky, Michale, bankám obchodním.

Ještě ale řeknu, že banka má celou řadu důležitých cílů a úkolů, které plní ve prospěch české ekonomiky. Například hlavním cílem je péče o cenovou a finanční stabilitu. Dále pečuje o bezpečné fungování celého finančního systému v Česku a dohlíží na činnosti jednotlivých bank, finančních institucí a taky vydává samozřejmě bankovky a mince.

Michal Jagelka, moderátor

To je zásadní. Teď jsem se konečně chytil, tomu už bych, Petro, rozuměl. Tak mi prozraďte, kolik je tady v tom baráku pokladů, kolik je tady zlata, mincí, bankovek, anebo je to celé laická představa a prostě ty peníze a poklady tady nemáte?

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Trefil jste se, my je tady máme. Například, když budeme hodně konkrétní, máme tady unikátní vysokohmotnostní zlatou minci o nominální hodnotě 100 milionů korun. Když říkám nominální, tak znamená, že ta skutečná, je daleko vyšší, ale nebudeme prozrazovat, kolik. Pak tady máme na vyzkoušení, kolik váží taková zlatá cihla.

Ne náhodou se nacházíme v Návštěvnickém centru – my za poklad považujeme také naše znalosti a vědomosti. A tady v Návštěvnickém centru České národní banky, kde se teď nacházíme, předáváme finanční a ekonomickou gramotnost. Třeba tak, jak to teď vidíte a slyšíte – je tady škola.

Michal Jagelka, moderátor

Takže to už jste mi nahrála, Petro, na další otázku. Když budu, já nevím, student, když budu mít třídu jako učitel, když budu zájemce z ulice, mohu přijít na exkurzi do České národní banky a vy mi tady všechno ukážete a provedete mě touhletou nádhernou budovou?

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Velmi rádi. My pořádáme pro veřejnost a školy prohlídky, ale taky jim tady dáváme zábavu, poučení. Dozvíte se tady, co všechno centrální banka dělá, o co se stará, jak ovlivňuje činnost každého z nás. A co je důležité, tak pro děti i pro dospělé je vše zcela zdarma.

Pokud jste větší skupina, tak je lepší se samozřejmě objednat přes návštěvnické stránky na nc.cnb.cz. Důležité je říct, že máme otevřeno kromě pondělí a neděle pořád – úterý až pátek 9 až 17 a v sobotu můžete přijít od 10 do 18 hodin.

Michal Jagelka, moderátor

Jé, tak já to schválně někdy vyzkouším a řeknu to všem známým a přátelům. Já znám z televize, Petro, takový ten velký trezor, jak je možné se tam podívat. Tak mi řekněte, i ten uvidím v případě, že vyrazím na prohlídku České národní banky, a co v tom trezoru najdu? Je tam hodně peněz a nějaké to zlato?

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Přesně tak. Je tam na ukázku zlato a na ukázku je tam hodně peněz. V této expozici, o které mluvíte a nazývá se Lidé a peníze, tak ta se nachází v prostoru původního trezoru, o kterém mluvíte. Jeho dveře mimochodem váží 8 tun a seznámíte se tam s československou historií peněz a bankovnictví, prostory zdobí ta nepřehlédnutelná 100milionová zlatá mince a na potěžkání právě ta zlatá cihla.

Michal Jagelka, moderátor

Já vám děkuji. Na návštěvu sídla České národní banky nás vzala její mluvčí a ředitelka odboru komunikace Petra Krmelová. No a my za to moc děkujeme. Přejeme krásné svátky. A já všem doporučím, nebojte se a přijďte se podívat do Prahy na Příkopy do sídla České národní banky. Ta aula tady, ta je absolutně impozantní.

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Já děkuji, že jste přišel a teď vás pošlu na tamten rotoped, jak ho vidíte, protože vy si tam můžete vyzkoušet, jak sám udržíte dvouprocentní inflační cíl. Anebo, Michale, ještě otázka na tělo. Jako vaše babička, schováváte si doma ve skrýších nějaké ty peníze?

Michal Jagelka, moderátor

Mám, mám spoustu starých bankovek a mincí.

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace ČNB

Tak skvěle, protože tady právě v Návštěvnickém centru v této expozici zase nahoře ukazujeme, jaké jsou nejčastější domácí skrýše. Bude vás to bavit. A pokud byste patřil k příznivcům adrenalinových záležitostí, tak si tady můžete zahrát dokonce únikovou hru.

Michal Jagelka, moderátor

Potěšpánbů. Tak přátelé, já jdu na rotoped a teď už si pustíme písničku.