Aleš Michl (Mladá fronta DNES 26. 7. 2021 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Stále žijeme v době kečupové ekonomiky. Před dvěma měsíci jsem napsal sloupek, ve kterém jsem přirovnal chod ekonomiky ke kečupu v lahvi s úzkým hrdlem.
Když ji koupíte v krámě a chcete z ní kečup dostat, v první fázi se stane, že se v tom úzkém hrdle vytvoří jakási pevná hmota. Kečup rychle neteče. Musíte zatřást sklenicí. Bouchat do ní.
Ve druhé fázi se vám stane, že kečupu na talíř vyteče najednou strašně moc. Až zbytečně. Na talíři budete mít nadměrnou nabídku. Až pak, ve třetí fázi, už kečup teče celkem rovnovážně.
V ekonomice i v běžném životě jsme stále v první fázi. Jakoby stále se protlačujeme tím úzkým hrdlem sklenice s kečupem. Vezměte si třeba zdravotnictví. Kvůli covidu se v nemocnicích loni odložila kupa operací. Nyní, i když kliniky jedou na maximum, jsou mnohem delší čekací doby na operace než dřív.
Část zákroků je z těch odložených z loňského roku. A další část poptávky přichází od nových pacientů. Není to tak, že by najednou všichni nově onemocněli tak, že by potřebovali operaci. Prostě se vše odložené dohání. Podobně ekonomika.
Před těmi dvěma měsíci jsem psal, že průmysl loni na jaře jeden a půl měsíce stál. Pak se dva až tři měsíce rozjížděl. A potom, jak najednou začali všichni znovu rychle objednávat, začal průmysl procházet úzkým hrdlem. Světoví dodavatelé nestačí vyrábět dostatečný počet čipů, polovodičů, plastů, prostě součástek.
Škodovka má kvůli nedostatku čipů hromadu nedodělaných aut. Najednou byl i nedostatek volných kontejnerů v asijských přístavech. Nestíhala nákladní doprava. Výsledkem toho všeho je, že v pátek zřejmě ČSÚ oznámí, že ekonomika vzrostla meziročně nejrychleji v historii. Ale výsledkem je i to, že podražily díly, doprava i suroviny a vyskočila nákladová inflace.
A opět, poptávka je zčásti díky oddálení spotřeby z loňska nová. Až se tím úzkým hrdlem protlačíme, bude následovat druhá fáze. Poptávka se normalizuje, ale nabídky bude najednou moc. Pak se ve třetí fázi přizpůsobí také nabídka. A až pak se naučíme s covidem žít, pracovat, podnikat.
A s tím se normalizuje ekonomický růst a inflace. Jestli to bude trvat půl roku, rok, dva, to neví nikdo. Proto na každém jednání v ČNB o sazbách teď říkám, nezvyšujme úroky, dokud covid nebude pod kontrolou. Nechme v klidu a přirozeně lidi, firmy, zdravotnictví, ekonomiku, trh najít si rovnováhu.