Jde o to, naučit se s koronaviry žít

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 18. 5. 2020 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Dobrá zpráva: pokles ekonomické aktivity v ČR se v první polovině května 2020 zřejmě zmírnil. V minulém týdnu klesla spotřeba elektřiny meziročně o 8,9 %, v předminulém o 9,2 %. V polovině dubna pokles činil 13,7 %. Špatná zpráva: co se týče úrovně proti počátku března 2020, odkdy Česko bojuje s koronavirem, jsme stále -12,8 %.

S kolegou z ČNB Tomášem Adamem měříme ekonomický výkon v reálném čase přes spotřebu elektřiny. V pátek Český statistický úřad publikoval HDP teprve za první čtvrtletí, meziroční pokles činil 2,2 %. Spotřeba elektřiny ve stejném období klesla tehdy také jen mírně, o 0,5 %. Jak ale ukazuje i naše analýza, kterou publikujeme na blogu ČNB, největší propad v české ekonomice nastal zatím v dubnu. Projeví se tedy až ve statistice HDP za druhé čtvrtletí. Bude to drsné číslo. Je to ale logické. Jsme na konci první fáze boje, kdy se část ekonomiky zavřela, a to kvůli investici do zdraví lidi. Cílem bylo neskončit jako Itálie. Prioritou byla kapacita zdravotnictví. Aby zdravotníci měli vybavení, pomůcky a neodnesli to. Aby byla místa na „jipkách“. Aby se stíhali všichni další pacienti.

Teď bude druhá fáze boje – přechodová. Zpět naplno do práce. Všechno postupně otevírat. Cílem je vyhnout se ekonomické depresi a finanční krizi. Vyhnout se tomu, že začnou padat banky, kterým lidé a podniky přestanou masivně splácet úvěry. Pokud se bude dařit, propad se bude dále stabilizovat. Bude to trvat, než ožije poptávka lidí. Chybět bude turismus. Důležitý bude export. Vše rozhodne, jak se s covidem-19 a jeho mutanty naučíme žít.

Pak přijde třetí fáze. A bude růstová. Uvidíte, že v této fázi přijdou naopak super čísla z ekonomiky, rekordní růsty. Jen nikdo neví (ani CML, Centrální mozek lidstva), kdy to přesně bude. Bude-li se dařit ve fázi dvě, první hezké makro číslo by mohl být mezičtvrtletní růst HDP ve třetím čtvrtletí.