Jan Procházka: Nová realita ukazuje, že se nulové sazby nevrátí

Rozhovor s Janem Procházkou, členem bankovní rady ČNB
Sandra Pospíšilová (CNN Prima NEWS 5. 9. 2023, pořad Svět financí)

Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka byl hostem prvního dílu nového pořadu Svět financí na Prima CNN. Mluvil o budoucím vývoji inflace, úrokových sazbách či hypotečním trhu.

Vybrané citace

Inflace je pořád velmi silná. Ty tlaky a inflační nálož, zejména v  jádrové složce, je obrovská. To znamená, že sazby budou muset zůstat na vyšší hodnotě.

Teď ještě přijde taková druhá vlna, o které se moc nemluví – to je říjen, listopad a prosinec, kdy v loňském roce byl energetický úsporný tarif, který zafixoval ceny pro spotřebitele. A inflace, která každý měsíc klesá o procento a kousek, tak poslední tři měsíce přestane klesat a dokonce na chvíli stoupne.

Nová realita ukazuje, že nízké nebo nulové úrokové sazby se s největší pravděpodobností nevrátí.

Hypotéky v delším horizontu zlevní, to je nepochybně pravda. Spekulovat, že se vrátí někam pod 2 %, je relativně naivní.

Trh práce je vysátý, přehřátý a lidé chybí v mnoha profesích. (…) Byť plno firem je na tom špatně, v průměru jsou zisky firem velké. Dá se čekat, že nastane postupný přesun z firemních zisků k výplatám zaměstnanců, kteří budou chtít logicky sanovat inflaci, která trvala velice dlouho.