Jan Frait: Budeme velmi opatrní

Rozhovor s Janem Fraitem, viceguvernérem ČNB
Krystof Chamonikolas, Peter Laca (Bloomberg 18. 9. 2023)

Vybrané citace z rozhovoru

„Umím si představit, že při listopadovém nebo prosincovém jednání budeme v situaci, kdy budeme mít vysokou míru důvěry v prognózu, která bude pokračovat v tom dezinflačním směru. Nedá se vyloučit, že by se bankovní rada shodla na snížení sazeb ještě v letošním roce. Neumím tomu ale přisoudit míru pravděpodobnosti.”

„Nyní se soustředíme na inflační očekávání a očekávání výše úrokových sazeb, která naznačují relativně přísnější politiku než některé standardní modelové simulace.”

„Budeme velmi opatrní. Momentálně jsme v období, kdy měnová politika je opět více uměním než vědou. V této situaci jsou velmi důležité psychologické faktory a centrální banky, včetně té naší, se budou velmi snažit posílit svoji kredibilitu.”

Viceguvernér Jan Frait v rozhovoru s agenturou Bloomberg dále uvedl, že bankovní rada bude příští týden podrobně diskutovat o strategii budoucího snižování sazeb. Úroková sazba ale téměř jistě zůstane na svém dvacetiletém maximu 7 %.

ČNB může letos uvažovat o snížení úrokové sazby, ale jakékoli uvolňování měnové politiky bude „velmi opatrné“ a nejspíše proběhne pomaleji, než investoři očekávají.

Viceguvernér Jan Frait dále uvedl, že by považoval za méně problematické na nějakou dobu podstřelit inflační cíl, spíše než by riskoval inflaci nad cílem, zejména pokud by to bylo způsobeno domácími faktory souvisejícími se spotřebitelskou poptávkou.

„Poměrně napjatý“ trh práce v kombinaci se slabší než očekávanou korunou a dražší ropou jsou proinflačními riziky, která si zasluhují pozdější a opatrnější uvolňování měnové politiky, než naznačuje prognóza centrální banky, řekl Jan Frait.

Až začne uvolňování měnové politiky, bude „pomalé a postupné,“ dodal Jan Frait a také upozornil, že ačkoliv centrální banka očekává zpomalení růstu cen do blízkosti 2% cíle na začátku příštího roku, bankovní rada bude chtít držet měnovou politiku na relativně restriktivních úrovních déle, aby tím zaručila, že inflace zůstane nízká.