Jak jsme v ČNB dělali vaječný likér

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 23. 12. 2019 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

S šéfkuchařem naší závodní jídelny Davidem jsme dělali pro kolegy vaječňák.

Poctivě v rondonu a čepici. Když jsem se na to vaření připravoval, koukl jsem do encyklopedie. Možná ho vymysleli Angličani. Možná Francouzi. Angličtí mniši si první verzi udělali ve třináctém století z vajec a fíků. Nápoj se pil teplý. Ve Francii zase král Ludvík IX. Francouzský (u vlády 1226–1270) údajně trpěl silnou nespavostí. Během jedné z probdělých nocí vzešel z jeho experimentů v hradní kuchyni nápoj nazývaný lait de poule, kuřecí mléko: smíchal smetanu, vejce a alkohol. Pak se uchytil nápoj i v Americe. Vlastní recept dokonce sepsal sám první prezident Spojených států amerických George Washington.

Jelikož jsme se s Davidem nechtěli s těmito velikány přít, vzali jsme recept z českého Lokálu. V našem bankovním klubu jsme v kastrolu svařili 100 ml kondenzovaného mléka. Dále 400 ml smetany. Pak jsme do toho dali vnitřek 1 vanilkového lusku a 200 g cukru krystal. Pořád míchali (tedy já jsem míchal) a po dosažení toho prvního varu odstavili z plotny a nechali vychladnout. Pak jsme vzali 5 žloutků a v míse je rozmíchali nad vodní lázní.

Poté postupně přilévali vychladlou mléčnou směs. Míchal jsem a míchal. Pak jsme odstavili z plotny. Nechali trošku vychladnout. Přecedili přes sítko. A pak to hlavní: tuzemák, 300 ml. První americký prezident by prý alkoholovou složku namíchal takto: třetina brandy, třetina whisky a třetina jamajského rumu. Inu, drsnější to doba. Ten náš byl i tak výborný.

Pozval bych vás, ale v pondělí ho dopiju. Ale zase přeji hezké Vánoce.