Finanční plán pro ekonomiku

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 20. 4. 2020 strana 6, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Je potřeba si přiznat, že prognózy ohledně vývoje ekonomiky jsou nyní fikcí. Musíme pracovat s různými scénáři. Máme minimum dat. Proto, jak jsem psal už před týdnem, jsme s kolegou Tomášem Adamem změřili ekonomickou aktivitu v Česku alespoň přes spotřebu elektřiny, kde jsou data dostupná okamžitě pro každý den. Výsledky: Za týden začínající 23. březnem je spotřeba elektřiny v ČR meziročně -6,5 %. Za další týden -9,3 %. Za předminulý -10,2 %. A za minulý týden meziročně -14,2 %. V Německu je to podobné.

Nová makro data jsou už z Číny, kde to začalo o kvartál dříve. A jsou špatná. HDP je v prvním kvartálu mezičtvrtletně -9,8 %. Co z toho vyplývá? 

1. Navrhnu snížit základní sazbu ČNB ze současných 1,00 % na 0,50 %. Je potřeba ještě více zlevnit peníze a zajistit, aby k nim podniky a podnikatelé měli přístup. Žádné záporné sazby však nechci. Dlužník takto nemůže být zvýhodňován proti tomu, kdo spoří a má polštáře na horší časy. 

2. Bude podle mě potřeba, aby ČNB zajistila nabídku levných peněz pro banky, pokud je budou potřebovat pro úvěry lidem a podnikům (zatím je vše O. K.). Půjčka by byla zajištěna, splatnost dle dohody. Zajištěním, tzv. kolaterálem, mohou být státní dluhopisy, hypoteční zástavní listy nebo kryté dluhopisy ve formě balíčku kvalitních úvěrů. 

3. Dále je potřeba, aby se na trhu peněz a státních dluhopisů normálně obchodovalo. Kdo chce prodávat, ať má možnost rozumně prodat. Kdo chce nakoupit, ať má možnost rozumně nakoupit. I k tomu ČNB může přispět. 

Shrnuto: Aby česká ekonomika zůstala silná, potřebuje hodně levné peníze, ale ještě důležitější je, aby finanční trhy fungovaly.