Cesta k rekordnímu růstu ekonomiky

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 11. 1. 2021 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Spotřeba elektřiny v Česku očištěná o vliv venkovní teploty je v lednu meziročně nahoře. Přes spotřebu elektřiny měřím ekonomiku, protože běžná makročísla jsou zveřejňována se zpožděním. Na spotřebě elektřiny se projevuje hlavně to, jak jedou podniky.

Loni v půlce dubna, kdy byla ekonomika na dně, byla spotřeba elektřiny –13,7 procenta meziročně. Úroveň období před covidem byla vyrovnána v září. V první vlně koronaviru, po prvním lockdownu, přerušily výrobu i velké podniky, protože jsme vir přesně neznali, byla nejistota, očekávání zkázy.

Od konce října probíhá druhý lockdown s velkým rozdílem: průmysl a export rychle ožil a jede. Zapadá to do toho, co ukazuje spotřeba elektřiny. Průmyslová výroba byla v dubnu meziročně –35 procent, říjen a listopad, poslední zveřejněná data: +1,3 procenta a +0,4 procenta. Export byl v dubnu –38 procent, za září +5,9 procent, za říjen +8 procent, vše meziročně.

Na příkladu automobilového průmyslu: sektor od jara jeden a půl měsíce stál, pak se dva až tři měsíce rozjížděl. A teď řada podniků a dodavatelů dohání výrobu.

Adekvátní politika ČNB by měla být: klid, stabilita, stále držet výjimečně nízké úrokové sazby, žádná změna. Adekvátní fiskální politika: od vlády, krajů a obcí to chce, aby nebyla škrtnuta jediná investice ani oddálen jediný investiční projekt – neudělat tu chybu, která se stala po roce 2008.

A co můžeme udělat my? Každý den pracuji. Až bude na mě řada, nechám se očkovat. Pokud průmysl a export pojede tak jako teď, a spotřeba elektřiny tomu zatím nasvědčuje, pak letos ve druhém čtvrtletí přijde historicky největší meziroční růst HDP.