ČNB teď žádné kroky nechystá

Rozhovor s M. Morou, viceguvernérem ČNB
Ivana Pečinková (Lidové noviny 4. 3. 2020, rubrika Ekonomika)

* LN Jaký dopad by podle vás mohl mít koronavirus na českou ekonomiku? 

Já si stále myslím, že alarmismus okolo koronaviru je trochu přehnaný. Bude záležet na tom, jak dlouho nejistota spojená s epidemií potrvá. Podle mne jsme stále v období, že kdyby do týdne, do čtrnácti dnů například někdo přišel s tím, že má vakcínu, situace by se uklidnila a nemuselo by to mít tak velký dlouhodobý dopad. Že by to sice způsobilo dočasné ekonomické zpomalení, ale s poměrně rychlým návratem ekonomiky k jejímu původnímu růstu. Pokud ale medicínská nejistota bude trvat dlouho, nejen že důsledkem budou například zavřená města, nefungující doprava, firmy a obchody, ale hlavně to bude mít značně negativní dopad na náladu investorů i spotřebitelů. Pokud by tohle trvalo dlouho, pak by dopad do ekonomiky mohl být hluboký. 

* LN Fed oznámil snížení své úrokové sazby. Co tomu říkáte? 

Myslím, že je to především signál, že Fed vyhodnotil situaci po konzultaci v G7 už jako vážnou. Zároveň si myslím, že jde v tuto chvíli hlavně o preventivní a signální krok, který má zejména uklidnit situaci na finančních trzích. 

* LN Co ČNB na apel OECD, aby centrální banky pomohly ekonomice? 

Zatím jsme ve stavu vyhodnocování situace. Žádné konkrétní kroky v tuto chvíli nechystáme. Prostor pro případné snížení sazeb máme. 

* LN ČNB v únoru zvýšila svou repo sazbu kvůli akcelerující inflaci. Co je pro ČNB větší nepřítel? Inflace, nebo koronavirus? 

Naším primárním cílem je cenová stabilita. Pokud by ale došlo k nějakému stagflačnímu vývoji, tedy nárůstu cen z důvodu přerušení dodávek, nabídky, kvůli zastavení výroby v podnicích, zavření obchodů a podobně, to by krátkodobě mohlo vést k nárůstu cen. Ale já osobně bych v takové situaci rozhodně pro zvýšení sazeb nehlasoval. Takový nárůst cen, to by byl krátkodobý šok, přes který by se centrální banka měla přenést. Navíc bych takový krok považoval i v globálním kontextu, kdy velké centrální banky indikují připravenost měnovou politiku uvolňovat, za kontraproduktivní. Myslím, že bychom měli reagovat až na středně- a dlouhodobé poptávkové šoky. A to záleží na tom, jak dlouho ta situace či krize kolem koronaviru bude trvat. 

* LN A kdyby se v ČNB nyní hlasovalo o snížení sazeb, byl byste pro? 

To vám v tuto chvíli neřeknu. To bychom museli vyhodnotit situaci jako kritickou. Ale nezapomeňme, že naší ekonomice v tuto chvíli pomáhá kurz koruny, který spíše oslabuje.