ČNB očekává rychlý růst cen po zbytek roku

Rozhovor s M. Morou, viceguvernérem ČNB
(ČT1 10. 8. 2021, pořad Události ČT)

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
V Událostech teď vítám viceguvernéra České národní banky Marka Moru, zdravím vás a rovnou se ptám. Váš odhad tedy je, že před letošními Vánocemi budou ceny zhruba o 4 % vyšší než loni, ale očima nás laiků, takovému růstu už se nedá tedy zabránit ani dalším zvýšením úrokových sazeb?

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
Váš odhad tedy je, že před letošními Vánocemi budou ceny zhruba o 4 % vyšší než loni, ale očima nás laiků, takovému růstu už se nedá tedy zabránit ani dalším zvýšením úrokových sazeb?

Marek MORA, viceguvernér České národní banky
Dobrý večer vám i divákům, máte naprostou pravdu. Centrální banky cílují inflaci někde na horizontu jednoho až jednoho a půl roku. Tzn., že všechno, co se odehraje předtím, včetně té periody, kterou jste zmiňovala, tzn. do konce tohoto roku, už naší politikou nedokážeme v tuto chvíli ovlivnit.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
A když tedy Česká národní banka mluví o tom, že se můžou zvyšovat sazby. Nezhorší to dostupnost bydlení? Banka už delší dobu mluví o tom, že nemovitosti jsou nadhodnocené, a teď tedy k tomu ještě přibudou dražší hypotéky.

Marek MORA, viceguvernér České národní banky
Ano, ale cílem České národní banky není zajišťovat dostupnost bydlení. Cílem České národní banky je dosahovat cenové stability, kterou máme definovánu jako dvouprocentní inflaci. Sama jste zmínila, že jsme od tohoto cíle poměrně výrazně vzdáleni, což je důsledek různých specifik, která souvisí s covidovou krizí. Musíme tedy dbát na to, abychom se opět vrátili k 2% cíli, a jsme přesvědčeni, že ke konci příštího roku tomu tak bude.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
Tak ještě jedna rada, prosím, má v současné situaci vůbec smysl spořit, mají banky prostor na to, aby nabídly lepší zhodnocení vkladů?

Marek MORA, viceguvernér České národní banky
To je samozřejmě otázka komerční soutěže mezi komerčními bankami - do jaké míry budou zvyšování úroků propisovat i na spořicí účty, do toho my jako centrální banka nemůžeme zasahovat. Ale samozřejmě cílem naší politiky je, aby lidé poněkud méně utráceli a poněkud více spořili, neboli našimi kroky se snažíme skutečně ochlazovat poptávku tak, abychom se k cíli dvou procent na konci příštího roku přiblížili. Zároveň jsou ale faktory, které ovlivnit nedokážeme, to jsou ty faktory, které jste zmiňovali - souvisící zejména s nedostatky na straně nabídky, tedy nedostatek čipů, nedostatek v kontejnerové dopravě a podobně. To jsou věci, které centrální banka neovlivní.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
Pane Moro, děkuju vám, že jste byl hostem Událostí, na shledanou.

Marek MORA, viceguvernér České národní banky
Rádo se stalo, hezký večer, na shledanou.