ČNB mění sazby kvůli inflaci

Účast J. Rusnoka, guvernéra ČNB v pořadu Události
Linda Bartošová, Jana Peroutková (ČT1 30. 9. 2021, pořad Události)

Guvernér ČNB Jiří Rusnok byl 30. 9. 2021 krátce po zvýšení základní úrokové sazby ČNB o 0,75 procentního bodu hostem pořadu ČT Události, kde vysvětlil okolnosti, které vedly bankovní radu ČNB k tomuto rozhodnutí. 

„Dnešním rozhodnutím usilujeme o to, abychom zhruba za rok, nejpozději za rok a půl, byli pokud možno blízko našemu cíli, tzn. dvěma procentům. To, co se odehraje ještě do konce roku a na začátku příštího roku, už bohužel neovlivníme. A v tomto období musíme bohužel počítat s ještě poměrně vyšším růstem, tzn. ty úrovně, které jsme zaznamenali někde okolo čtyř možná až pěti procent měsíčního meziročního růstu, budeme vidět v těch následujících čtvrtletích,“ řekl guvernér.

„Ekonomický výkon se rychle vrací na předpandemickou úroveň, tudíž není normální, aby naše politika byla i nadále v expanzivním módu, čili řekněme v módu podporujícím rychlé oživení. Oživení je tady a bude pokračovat a je třeba vrátit úrokové sazby někam k normální úrovni. A samozřejmě to inflační rychlé vzedmutí, které jde významněji ze zahraničí, to naše rozhodnutí jenom urychlilo,“ dodal.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

Dobrý večer, jsou tu Události, dnes s Janou Peroutkovou.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka ČT

A Lindou Bartošovou, dobrý večer.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu nejvíc od roku 1997, a to o tři čtvrtě procentního bodu na půldruhého procenta. Je to výraznější zvýšení než trh očekával.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka ČT

Pro zvednutí sazeb hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady. Slibují si od toho snížení růstu spotřebitelských cen. Od základní úrokové sazby se také odvíjí úročení všech komerčních úvěrů, zdražit by tak mohli třeba hypotéky.

Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky

Bankovní rada vyhodnotila rizika nejistoty letní prognózy jako výrazně proinflační, a tudíž vyžadující rychlejší zvyšování úrokových sazeb.

Jakub SEIDLER, hlavní ekonom, Česká bankovní asociace

Je to jasný signál pro trh, že centrální banka šlape na brzdu ve smyslu, my skutečně jsme tady od toho, aby ta inflace se neutrhla z řetězu.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

Právě rychlé zdražování je důvod, proč ekonomové očekávali, že bankovní rada úrokové sazby zvýší. Letos totiž rostly ceny většiny zboží a služeb. Stejný trend se očekává i v dalších měsících.

Jakub MUSIL, redaktor ČT

3 roční období tu nesymbolizují jen změnu počasí, ale hlavně změnu cen pohonných hmot. Za necelých 9 měsíců tady vzrostla skoro o 6 Kč na litr.

Jakub MUSIL, redaktor ČT

Za posledních 7 let benzín nebyl dražší než teď, litr stojí v průměru 34 Kč, a je tak jednou z mnoha položek, za které si teď lidé musí připlatit. Na některých místech cena benzínu dokonce šplhá k 36 korunám za litr. Oproti loňskému září tak lidé za plnou nádrž můžou zaplatit o 300 až 400 Kč navíc. Dražší benzín znamená taky nákladnější dopravu pro firmy. Třeba tomuto výrobci ale o desítky až stovky procent zdražují některé suroviny. Nebo taky obalový materiál.

Martin WALLNER, spolumajitel, Mixit.cz

Ty plány, které jsme měli na třetí a čtvrtý kvartál, bude muset změnit, jelikož ty ceny jsou nevyzpytatelné.

Jakub MUSIL, redaktor ČT

To se týká i cen energií.

Martin WALLNER, spolumajitel, Mixit.cz

Zdražení oproti loňskému roku je dvoj- až trojnásobné, čili i to budeme muset určité promítnout do cen našich produktů.

Ladislav MINČIČ, ředitel odboru legislativy, práva a analýz, Hospodářská komora ČR

Jestliže se zdraží vstupy, tak se musí přirozeně zdražit i výstupy. České firmy budou nuceny v nejbližších měsících poptávat třeba i provozní úvěry. A sazby těchto úvěrů pochopitelně ovlivní a ovlivňuje rozhodování bankovní rady.

Nina ORTOVÁ, redaktorka ČT

Právě rostoucí ceny vedly dnes centrální bankéře k nejvyššímu zvýšení základní sazby od roku 1997, a to o tři čtvrtě procentního bodu.

Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky

Má za cíl podpořit návrat inflace směrem k cíli na horizontu měnové politiky.

Daniel HORŇÁK, analytik, Patron

Ta inflace jde zvenčí, takže dle mého názoru si myslím, že úplně to tak kýžený efekt, který by to mělo mít, bohužel bude.

Nina ORTOVÁ, redaktorka ČT

Rychlejší efekt to ale podle analytiků bude mít na spotřebitelské úvěry. Třeba hypoteční sazby by mohly růst už v následujících týdnech. I proto si ještě teď hypotéku vyřídila Alžběta Němcová.

Alžběta NĚMCOVÁ, plátkyně hypotéky

Já vnímám, že by zdražovalo i mý nájemní bydlení, a proto mi dává větší smysl ty peníze investovat do něčeho vlastního.

Nina ORTOVÁ, redaktorka ČT

Úrokovou sazbu získala pod dvěma a půl procenty. Podle analytiků teď ale úroky hypoték porostou přes tříprocentní hranici.

Tomáš TRAUŠKE, regionální ředitel, 4fon

Lidi se opravdu snaží jako na poslední chvíli si ještě aspoň zarezervovat aktuální sazby. Budou určitě případy klientů, kteří budou zvažovat, jestli si takhle velkou půjčku vůbec budou moci vzít a budou moci dovolit.

Nina ORTOVÁ, redaktorka ČT

A zvýšení to patrně nebude poslední. Centrální bankéři už naznačili postupný návrat sazeb k úrovním před koronavirem, tedy nad 2 %. Jakub Musil a Nina Ortová, Česká televize.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

No, a dnes potvrdili oživení české ekonomiky taky statistici. Podle aktuálních dat vzrostla ve druhém čtvrtletí oproti roku předtím o 8,1 %. Nejvíc v historii. Důvodem je ale porovnání s výrazným loňským propadem způsobeným pandemií.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka ČT

Dál stoupají příjmy domácností. Meziročně bezmála o 6,5 procenta. Na člověka přesahují 32 000 Kč.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

No, a lidé taky víc utrácejí. Vydaná suma na osobu se zvedla skoro o 9 %, v průměru přesáhla 27 000 měsíčně.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka ČT

A jedním z důvodů je i pokračující zdražování zboží a služeb. Letošní míra inflace už v dubnu přesáhla 3 % a na konci prázdnin se dostala nad 4 %.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

A hostem Událostí je teď guvernér České národní banky Jiří Rusnok, dobrý večer.

Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky

Dobrý večer.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

Řekl jste, že rostou ceny bydlení, služeb i potravin a na podzim nás čeká skokové zdražení i u elektřiny a plynu. Jaké tempo zdražování tedy v těch příštích měsících čekáte a jak jiné by bylo, kdybyste nezvedali úrokové sazby?

Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky

Tak ty naše úrokové sazby samozřejmě působí až s určitým zpožděním, čili my tím dnešním rozhodnutím usilujeme o to, abychom zhruba za rok, nejpozději za rok a půl, byly pokud možno blízko tomu našemu cíli, tzn. těm dvěma procentům. To, co se odehraje ještě do konce roku a na začátku příštího roku, to už bohužel neovlivníme. A v tomto období musíme bohužel počítat s ještě poměrně vyšším růstem, tzn. ty úrovně, které jsme zaznamenali někde okolo čtyř možná až pěti procent toho měsíčního meziročního růstu, budeme vidět v těch následujících čtvrtletích.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

Opoziční politici ze Spolu nebo Pirátů a STAN tu vaši snahu krotit zdražování chápou, ne tak ale premiér Babiš, který dnešní rozhodnutí ČNB vnímá negativně a říká, že to poškodí ekonomiku. Vy sám jste naznačil, že růst sazeb možná nemusel být tak výrazný, kdyby rozpočtová politika vlády nebyla tak rozpínavá, proč?

Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky

Tak to je jenom okrajová záležitost, my se řídíme tím, jak vypadá ekonomický výkon. Ten se rychle vrací na předpandemickou úroveň, tudíž není normální, aby naše politika byla i nadále v expanzivním módu, čili v tom, řekněme, módu podporujícím rychlé oživení, protože to oživení je tady a bude pokračovat a je třeba vrátit ty sazby někam k normální úrovni. A samozřejmě to inflační rychlé vzedmutí, které jde významněji ze zahraničí, to naše rozhodnutí jenom urychlilo. Pochopitelně vláda je součástí ekonomiky, významným hráčem v ekonomice, a pokud vidíme, že ta rozpočtová politika ani na, řekněme tom vzdálenějším horizontu zatím vlastně s žádnou konsolidací neuvažuje, no tak to není pro nás, je to nějaký dodatečný argument, protože naše politika musí být samozřejmě opatrnější a méně expanzivní.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka ČT

Já vám děkuju za rozhovor, pěkný večer.

Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky

Já děkuji a pěkný večer všem.