Bez mobilů a internetu. Unikátní pohled do místnosti, kde jedná bankovní rada ČNB

Rozhovor s Janem Procházkou, členem bankovní rady ČNB
Michael Rozsypal (Novinky.cz 14. 8. 2023, pořad Zákulisí)

„Při příchodu do sálu, kde rozhodujeme o úrokových sazbách, musíme odevzdat mobily a nemáme ani počítače připojené k internetu,“ popisuje bezpečnostní opatření člen bankovní rady ČNB Jan Procházka. Ve třetím díle letního seriálu Zákulisí vám Michael Rozsypal nabídne pohled do místnosti, kam se jen tak někdo nedostane – do přísně střeženého sálu, kde zasedají centrální bankéři. Podívá se ale také do původního trezoru, otevře osmitunové dveře, potěžká zlatou cihlu a ukáže unikátní výhled ze střechy na centrum Prahy.

„Zasedání bankovní rady je z principu uzavřené a tajné. Probíráme věci, které mají velký obchodní potenciál a dopad na kapitálový trh a českou ekonomiku,“ vysvětluje bankéř Jan Procházka, proč je místnost pro jednání bankovní rady tak přísně zabezpečená.

„Jsou přesně stanovené i pauzy, máme tady i občerstvení, nemůže sem ani obsluha,“ popisuje a ukazuje, že případní hosté – třeba ministr financí – na jednání projdou dvojitým dveřmi a ve vedlejší místnosti hraje hudba, aby nebylo nic slyšet. „Kdybychom se třeba hádali nebo tady byly nějaké větší emoční výlevy,“ směje se.

Co je přesně úkolem člena bankovní rady? „Hlídat finanční stabilitu a českou ekonomiku,“ odpovídá Jan Procházka. „Každý člen má své portfolio,“ upřesňuje rozdělení rolí. „Bankovní rada zasedá každý čtvrtek. Sejde se nás všech sedm a projednáváme aktuální témata. Jednou za osm týdnů to je nastavení úrokových sazeb, jednou za půl roku je to zpráva o finanční stabilitě,“ vysvětluje harmonogram.

Jakou věc udělá každé ráno jako první? Jak to vypadá přesně při jednání bankovní rady v zabezpečené místnosti? Jak probíhá hlasování? Podívejte se na rozhovor s Janem Procházkou, členem bankovní rady ČNB.

V návštěvnickém centru ČNB se dozvíte spoustu zajímavostí o penězích, ekonomice, ale třeba i inflaci. Můžete si vyzkoušet, jestli inflaci udržíte na 2% cíli.

A pokud sejdete do suterénu a projdete původními trezorovými dveřmi, které váží osm tun a s rámem dokonce 32 tun, můžete si potěžkat zlatou cihlu v hodnotě 17 milionů korun.

Proč má nováček mezi centrálními bankéři v kanceláři vlastní obraz, na kterém má holubičí i jestřábí peří? Podívejte se na video!