Výuková videa Návštěvnického centra ČNB pomohou pedagogům s ekonomickými tématy

Návštěvnické centrum ČNB rozšířilo svou nabídku na podporu finanční a ekonomické gramotnosti o nový výukový cyklus „Svět peněz a ekonomiky“. Na závěrečné konferenci Global Money Week ho vyučujícím představila ředitelka Návštěvnického centra Dita Vejnárková.

Celkem deset výukových videí seznámí žáky a studenty základních a středních škol s tématy, jako jsou například směna zboží a služeb, cenová stabilita, finanční systém nebo placení. Každé video je doplněno aktivitou, která rekapituluje jeho obsah a zároveň ověřuje nabyté znalosti. Celý program je tedy navržen uceleně tak, aby jej pedagogové mohli snadno zařadit do své výuky.

„Cílem našeho nového vzdělávacího cyklu videí je vysvětlit vybraná témata ze světa peněz a ekonomiky přístupnou, poutavou a srozumitelnou formou. Věříme, že se stanou užitečným pomocníkem pro všechny vyučující, kteří mají zájem své žáky a studenty tímto unikátním světem provést,“ uvádí ředitelka Návštěvnického centra ČNB Dita Vejnárková.

Po absolvování celého cyklu by žáci měli být schopni zodpovědět např. tyto otázky:

  • Kde se vzaly peníze?
  • Jakými způsoby lze v současnosti platit?
  • Na co se používají různé druhy bankovních účtů?
  • Co si kvůli bezpečnosti nastavit v mobilním bankovnictví?
  • Proč jsou s penězi spojeny i jevy jako inflace nebo krize?
  • Jakou roli má v ekonomice Česká národní banka?

Dita Vejnárková představila výukový cyklus během odborné konference „Kompetence pro finanční zdraví“, která se uskutečnila v Kongresovém centru České národní banky a uzavřela týden finančního vzdělávání Global Money Week.

Přítomní pedagogové následně měli možnost prohlédnout si i samotné Návštěvnické centrum, které 20. května oslaví své první narozeniny a jehož rozsáhlou škálu programů pro výuku finanční a ekonomické gramotnosti nová videa dále rozšiřují.

Videa vznikla ve spolupráci České národní banky a Agentury GEN z Vysoké školy ekonomické v Praze. Provází jimi student a vítěz Ceny ČNB za rok 2021 Adam Zimčík.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB