Úprava emisního plánu a systému prodeje numizmatického materiálu ČNB

Česká národní banka od ledna 2024 upraví systém prodeje svých pamětních a obchodních mincí a bankovek. Důvodem je potřeba reagovat na situaci na numizmatickém trhu u nových a plánovaných emisí ČNB. Změny, o kterých rozhodla bankovní rada ČNB na svém jednání 27. října 2022, se dotknou také emisního plánu na aktuální období.

Aktuální podmínky pro prodej numizmatického materiálu budou platit do 31. prosince 2023. Od ledna 2024 se systém prodeje změní. Nové podmínky smluvního partnerství budou zveřejněny nejpozději 31. března 2023 na webových stránkách ČNB v sekci Numizmatika.

Nadále platí doporučení stávajícím smluvním partnerům, aby nepřijímali objednávky na odběr zlatých, stříbrných a obchodních mincí či pamětních bankovek emitovaných Českou národní bankou dříve, než mají od ČNB potvrzeno přidělené množství.

ČNB také upravila plán emise bankovek a mincí v letech 2021–2025. Dříve plánovaná emise dukátu k 100. výročí zahájení vydávání tzv. svatováclavských dukátů v roce 2023 byla zrušena a nahrazena nelimitovanou emisí dukátů s motivem sv. Václava, která bude v prodeji od roku 2024. Aktualizovaný emisní plán je k dispozici na webu ČNB.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB