Zemřela Kateřina Šmídková

Kateřina ŠmídkováKateřina Šmídková, ředitelka ekonomického výzkumu v České národní bance a profesorka ekonomie na Univerzitě Karlově, zemřela po dlouhé nemoci ve věku 46 let. Česká národní banka v ní ztratila vynikající kolegyni, velmi schopnou manažerku a jednu z předních odbornic na monetární ekonomii, která byla zřetelně vidět na mezinárodní scéně. 

 „Kateřinu jsem znal dávno před tím, než jsem přišel do České národní banky. Oč méně byla známa široké laičtější veřejnosti, o to více ji a její práci znali a uznávali kolegové v oboru v centrálních bankách i specialisté na měnovou politiku. Tak si to, jsem přesvědčen, i přála. V bance jsem vždy s kolegy oceňoval kvalitu její práce, odborné i manažerské. Výzkum v České národní bance dokázala posunout během velmi krátké doby na absolutní špičku mezi centrálními bankami srovnatelně velkých zemí v jakémkoliv mezinárodním kontextu. Bude nás hodně, kterým bude chybět ona osobně i její myšlenky a zapálení pro ekonomickou vědu,“ řekl guvernér Miroslav Singer.

Kateřina Šmídková pracovala v ČNB od roku 1994. Postupně zastávala pozice vedoucí oddělení makro-ekonomického modelování, poradkyně člena bankovní rady, poradkyně bankovní rady České národní banky a od roku 2004 byla ředitelkou samostatného odboru ekonomického výzkumu.