Účast ministra financí na jednání bankovní rady

Jednání bankovní rady ČNB se dne 4. srpna 2022 vedle sedmi jejích členů účastní také ministr financí Zbyněk Stanjura. Jedná se o standardní návštěvu ministra financí, který se na základě zákona o ČNB může stejně jako jiný pověřený člen vlády účastnit zasedání bankovní rady, a to s poradním hlasem.

Bankovní rada dnes projednává Zprávu o měnové politice, jejíž součástí je aktualizovaná makroekonomická prognóza ČNB. Toto jednání bankovní rady bude zakončeno rozhodováním o nastavení měnové politiky. O úrokových sazbách ministr Stanjura v souladu se zákonem hlasovat nebude. Rozhodnutí bankovní rady bude jako obvykle zveřejněno ve 14.30 na webu ČNB www.cnb.cz, v 15.45 začne tisková konference guvernéra Aleše Michla, kterou bude možné sledovat živě na webu ČNB.

Ministr financí či jiný pověřený člen vlády se podle zákona o ČNB (pdf, 342 kB) může účastnit jednání bankovní rady s poradním hlasem, ale nemůže hlasovat. Analogicky mají podle stejného zákona guvernér nebo jím pověřený viceguvernér právo účasti na schůzi vlády, a to také s poradním hlasem bez možnosti hlasování.

Ministři financí využili své možnosti účastnit se jednání bankovní rady v minulosti už několikrát. Naposledy se jednání bankovní rady účastnila v roli ministryně financí Alena Schillerová v srpnu 2021.

Účast ministra financí na jednání bankovní rady

 

Účast ministra financí na jednání bankovní rady

 

Petra Vodstrčilová
mluvčí ČNB