Školáci z Opavy usedli za volant obrněného transportéru České národní banky

Obrněné vozidlo České národní banky v doprovodu speciální policejní jednotky dnes místo u bankovního trezoru zaparkovalo vedle základní školy Šrámkova v Opavě. Vůz přivezl interaktivní vzdělávací hry, díky nimž se školáci mohli převtělit do role centrálních bankéřů a vyzkoušet si, jak Česká národní banka chrání českou korunu. Na centrálního bankéře si může zahrát úplně každý, a to na unikátní vzdělávací výstavě „20 let chráníme českou korunu“, která je otevřená v Ostravě až do 2. prosince.

Obrněný transportér

Opavští školáci rozpoznávali pravé bankovky od padělků, na interaktivních počítačových hrách dohlíželi na finanční trh nebo opatřovali bankovky ochrannými prvky a v kvízu o ceny ukázali, jak rozumí základním pojmům z ekonomiky. Návštěva v základní škole Šrámkova byla součástí programu "20 let chráníme českou korunu", jehož cílem je přitáhnout pozornost mladé generace k ekonomickému a finančnímu vzdělávání.

  

Žáky zaujaly brikety z rozdrcených vyřazených bankovek

Speciální transportér ČNB v doprovodu policie po Česku běžně vozí dodávky hotovosti, dnes byl výjimečně naložený interaktivními hrami a briketami z rozdrcených bankovek, které již svou pouť peněžním oběhem ukončily,“ uvedl ředitel komunikace ČNB Marek Petruš. Brikety s „miliónem“ korun v rozdrcených bankovkách čekají i návštěvníky interaktivní výstavy v Galerii výtvarných umění v Ostravě jako odměna za aktivní účast.

 

Vzdělávací výstava umožňuje návštěvníkům ochraňovat na interaktivních hrách českou měnu, jak to už 20 let dělá ČNB. Školní tým, který na výstavě nebo na webu www.chranimekorunu.cz získá při hraní interaktivních her nejvíce bodů, vyhraje jedinečnou exkurzi do mincovny.

Interaktivní vzdělávací výstava je od 6. listopadu až do 2. prosince 2012 otevřená v Domě umění galerie výtvarného umění v Ostravě. Navštívit ji lze vždy od úterý do pátku od 8 do 18 hodin, o víkendech od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB