Sekci peněžní a sekci dohledu nad finančním trhem II povedou noví ředitelé

Dosavadní ředitel sekce dohledu nad finančním trhem II Ladislav Kročák se od 1. 1. 2024 stane ředitelem sekce peněžní. Nahradí tak odcházejícího ředitele sekce Tomáše Trtka, který se k 10. listopadu 2023 vzdává funkce. Do konce letošního roku bude vedením sekce peněžní pověřen Jan Mayer, ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel. Ladislava Kročáka vystřídá od 1. 1. 2024 ve vedení sekce dohledu nad finančním trhem II dosavadní poradce bankovní rady a někdejší viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Rozhodla o tom bankovní rada 9. listopadu.

Ladislav Kročák pracuje v České národní bance od července 2016. Po studiích na Vysoké škole ekonomické a na Bankovním institutu v Praze pracoval více než dvacet let ve vedoucích pozicích v různých finančních institucích včetně Citibank, GE Money Bank nebo AXA Bank. Před nástupem do ČNB vykonával funkci ředitele odboru služeb klientům ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Vladimír Tomšík je od října 2023 poradcem bankovní rady. V ČNB pracoval už v letech 2006 až 2018 jako člen bankovní rady, z toho od roku 2010 do roku 2018 jako viceguvernér zodpovědný za dohled nad finančním trhem. V letech 2019 až 2023 působil jako mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Číně. Vladimír Tomšík se zabývá hospodářskou politikou, finanční stabilitou a dohledem nad finančními trhy. Uvedenou problematiku přednášel na různých univerzitách, zejména na Vysoké škole ekonomické, Karlově univerzitě a Newton College. V roce 2009 byl na VŠE v Praze jmenován profesorem v oboru finance. Je autorem a spoluautorem řady odborných článků a knih, například Monetární ekonomie v malé otevřené ekonomice, Makroekonomická fakta české transformace, Ekonomie a zdravý rozum nebo 100 let česko-slovenské koruny.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace