Prostory ČNB se otevřely veřejnosti

Den otevřených dveří České národní banky v sobotu 21. září se setkal s velkým zájmem a ohlasem veřejnosti. Hlavní budovou v ulici Na Příkopě prošlo přes 3 tisíce návštěvníků a program v přilehlém Kongresovém centru ČNB, včetně vystavení druhé největší zlaté mince na světě, přilákal více než 2 tisíce lidí. Během víkendu ČNB spustila aplikaci Jubilejní emise 2019 pro mobilní telefony a tablety, kterou od dnešního dne doprovodí fotosoutěž.

ČNB své prostory zpřístupnila po třech letech v rámci oslav 100. výročí zavedení československé koruny. Tématem bylo přiblížení činností centrální banky, a to nejen těch hlavních jako péče o cenovou a finanční stabilitu, peněžní oběh nebo dohled nad finančním trhem, ale i těch podpůrných. Akci dodala váhu osobní přítomnost guvernéra Jiřího Rusnoka, který se na svou přednášku dostavil 100 let starým vozem a v dobovém oblečení, aby odkázal k době vzniku naší vlastní měny.

Velký zájem veřejnosti byl tradičně o stálou expozici ČNB Lidé a peníze, kde si návštěvníci mohli potěžkat zlatou cihlu nebo vyzkoušet rozpoznávat ochranné prvky bankovek. Lidé se dostali také do jindy nepřístupné zasedací místnosti bankovní rady, kde se mohli vyfotografovat v křesle guvernéra, a nahlédli do jeho pracovny. Zahráli si také čáru na dvouprocentní inflační cíl a sledovali, jak pomocí 3D tiskárny vznikají kopie 100milionové zlaté mince na základě dat získaných jejím naskenováním.

V Kongresovém centru ČNB byla vystavena druhá nejtěžší zlatá mince na světě, která byla vyrobena jako symbol letošního 100. výročí koruny. Tuto expozici doprovázely prezentace partnerů ČNB – České mincovny a Státní tiskárny cenin – s ukázkami techniky výroby platidel. Velkého zájmu i ohlasu návštěvníků se dočkaly přednášky guvernéra Jiřího Rusnoka a viceguvernérů Marka Mory a Tomáše Nidetzkého. Po nich následovala panelová diskuse s potomky zakladatelů československé měny Aloise Rašína a Karla Engliše a také s autory naší vůbec první pamětní bankovky. Video záznam těchto vystoupení bude v průběhu tohoto týdne zpřístupněn na webu ČNB.

Druhá největší zlatá mince na světě je od poloviny září dostupná i v digitální podobě na webu ČNB. O víkendu ČNB spustila mobilní aplikaci s 3D mincí v rozšířené realitě. S její pomocí si lidé mohou minci promítnout do jakéhokoli prostředí a vyfotografovat ji. ČNB dnes pro uživatele aplikace vyhlašuje na svém facebookovém profilu fotosoutěž.

Den otevřených dveří je jednou z akcí, kterými se centrální banka snaží komunikovat s veřejností tak, aby posílila důvěru a porozumění tomu, co a proč dělá. Politika centrální banky má potom mnohem větší efekt a úspěšnost.

Už za dva roky se ČNB otevře ještě více – chystá totiž přestavbu bankovní haly své centrály a vytvoření Návštěvnického centra, jehož dominantní částí bude interaktivní výstava zaměřující se na hlavní činnosti centrální banky. S vizualizací i konceptem tohoto velkoryse pojatého centra se bylo možné seznámit právě na sobotním Dni otevřených dveří a o průběhu tohoto projektu bude ČNB dále informovat mimo jiné i na svých webových stránkách.

Den otevřených dveří se od vzniku ČNB v roce 1993 letos konal posedmé.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB