Přijďte s námi oslavit 2. narozeniny Návštěvnického centra

Bohatý celodenní program plný vzdělávacích a tvořivých aktivit, soutěží, prohlídek stálých i krátkodobých výstav, zábavy a nových informací pro celou rodinu. Tak budou vypadat 2. narozeniny Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v sobotu 1. června. Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Vstup je zdarma.

Přijďte s námi oslavit 2. narozeniny Návštěvnického centra!

V sobotu 1. června od 10 do 18 hodin na vás v České národní bance v Praze čeká spousta zábavy a vzdělávacích aktivit pro děti i dospělé. Vedle návštěvy dvou stálých expozic se děti mohou těšit na tvoření ve workshopových místnostech i tvarovací balónky, jejich dospělý doprovod pak rovnou na dvě speciální komentované prohlídky oblíbené výstavy Svět bankovek Oldřicha Kulhánka nebo stomilionovou zlatou minci, která je stálým exponátem výstavy Lidé a peníze. Celá rodina si také bude moci vyzkoušet, kdo má dost síly na to, aby zvednul cihlu zlata. Kouzla nejen s penězi si pro narozeninový den připravil kouzelník Pavel Dolejška, který bude celým programem provázet.

Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra České národní banky Aleše Michla za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti. Jejím cílem je každoročně ocenit, podpořit a propagovat tvůrce projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice. Vítězkou loňského prvního ročníku se stala učitelka z Vimperka Jana Doležalová. Do druhého ročníku lidé prostřednictvím webu ČNB nominovali celkem 28 osob. O vítězce či vítězi rozhodne guvernér na základě doporučení poradního týmu.

Hlavní body programu

10.00 Otevření Návštěvnického centra

11.00 Předání Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

11.30 Křest knihy Aleše Michla „Matematické hádanky guvernéra ČNB“

13.00 Komentovaná prohlídka výstavy „Svět bankovek Oldřicha Kulhánka“

16.00 Komentovaná prohlídka výstavy „Svět bankovek Oldřicha Kulhánka“

18.00 Uzavření Návštěvnického centra

2. narozeniny Návštěvnického centra ČNB

Kdy: sobota 1. června, 10.00–18.00

Kde: Česká národní banka, Návštěvnické centrum, Na Příkopě 28, Praha 1

Vstupné: zdarma a bez předchozí rezervace

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB ve svých expozicích v Praze a v Brně poskytuje návštěvníkům informace o ekonomických tématech, historii naší měnové politiky i centrálním bankovnictví. Pražské centrum tvoří dvě stálé expozice Za měnou a Lidé a peníze. První z nich přibližuje centrální banku, její vliv na běžný život lidí a také to, jak mohou lidé přispívat k naplňování cíle ČNB. Expozice Lidé a peníze v původním trezoru ukazuje historii peněz a měnový vývoj. Dominantou je stomilionová zlatá mince, vidět lze i jiné vzácné artefakty, a návštěvníci si mohou dokonce potěžkat zlatou cihlu. Brněnské expozice poskytují návštěvníkům možnost objevit moravská specifika naší peněžní historie i nahlédnout do ateliéru a poznat tvorbu významného medailéra Jiřího Harcuby. Součástí nabídky Návštěvnického centra jsou také krátkodobé výstavy, tematické dny a další doprovodný program. Aktuální otevírací doba a další informace jsou dostupné na webu nc.cnb.cz. Veškerá nabídka je zdarma.

Těšíme se na vás!

Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.

Petra Vlčková
mluvčí ČNB