Josef Karel Matocha na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč k výročí 75 let od jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým. Mince bude v prodeji od středy 1. března 2023.

Výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem připomíná ČNB stříbrnou mincí. Autorkou její podoby se poprvé v historii numizmatických emisí ČNB stala akademická sochařka Marie Šeborová. Na lícní stranu dvousetkoruny ve svém návrhu umístila kříž v trnové koruně a malý štít z osobního znaku bývalého olomouckého arcibiskupa. Jako ústřední motiv rubové strany zvolila portrét Josefa Karla Matochy.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů těchto pamětních mincí ve dvojím provedení. Pro ČNB je vyrobila Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. V běžné kvalitě 11 730 kusů, dalších 18 270 kusů ve špičkové kvalitě vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Každá mince má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Aktuální pamětní dvousetkoruna je druhou emisí pamětních mincí ČNB v roce 2023, v květnu  následuje vydání pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč k připomenutí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Přehled všech plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Josef Karel Matocha

Josef Karel Matocha se narodil 14. května 1888 v Pitíně, vystudoval filozofii a teologii a 23. března 1948 byl jmenován olomouckým arcibiskupem. Od roku 1950 až do své smrti byl komunistickým režimem internován ve své rezidenci, bez možnosti vycházet, bez zpráv o dění za zdmi Arcibiskupského paláce a pod stálým dohledem a nátlakem StB. Zemřel na nedostatečnou lékařskou péči dne 2. listopadu 1961. Od prezidenta Václava Havla obdržel v roce 1999 in memoriam Řád T. G. Masaryka I. třídy.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB