Hru k výročí ČNB a koruny vyhráli žáci z Vimperka

Velká týmová hra České národní banky k výročí 20 let ČNB a české měny zná svého vítěze. Stal se jím tým spolužáků ze Základní školy Smetanova z Vimperka. Tato celorepubliková hra pro školy o unikátní exkurzi do mincovny měla za cíl přilákat pozornost mladé generace k otázkám peněz a ekonomie. Hra byla součástí interaktivní vzdělávací výstavy ČNB s názvem „20 let chráníme českou korunu“.

Body v soutěži s podtitulem „Dost bylo nudných školních exkurzí“ bylo možné sbírat buď na interaktivní výstavě „20 let chráníme českou korunu“ nebo na webové stránce www.chranimekorunu.cz. Soutěž trvala od listopadu 2012 do konce května 2013. Celkem 514 školních týmů z celé České republiky přičítalo body na svá konta hraním interaktivních her, které zábavnou a neotřelou formou představují centrální banku a její roli v ekonomice. Účastníci soutěže na interaktivních dotykových panelech na výstavě nebo v online verzích her na internetu doslova vlastníma rukama udržovali inflaci na cílové dvouprocentní hranici, chránili finanční trh a řídili oběh peněz, anebo si zkoušeli, jaká je jejich znalost ochranných prvků českých bankovek.

Tým spolužáků ze ZŠ Smetanova z Vimperka, který získal v soutěži více než pět milionů bodů, obdrží od ČNB poukaz na zájezd s exkluzivní prohlídkou České mincovny v Jablonci nad Nisou, kde se razí české mince. Zástupcům vítězného týmu předá výhru guvernér ČNB Miroslav Singer v sobotu 8. června 2013 při Dni otevřených dveří ČNB v Praze.

Interaktivní vzdělávací výstavu ČNB mohli zájemci navštívit v šesti městech České republiky. Putování zahájila loni v listopadu v Ostravě, následovalo Brno, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Plzeň a České Budějovice. Výstava se ještě představí v budově ČNB v Praze, kde ji budou moci lidé prvně zhlédnout v rámci Dne otevřených dveří ČNB 8. června 2013. Do této chvíle ji navštívilo více jak 12 tisíc lidí.

Marek Petruš
ředitel komunikace ČNB a mluvčí