Guvernér ČNB získal prověrku na stupeň Přísně tajné

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) udělil guvernérovi ČNB Aleši Michlovi osvědčení fyzické osoby pro přístup k utajované informaci stupně utajení Přísně tajné. V pátek 10. března o tom NBÚ guvernéra písemně informoval. Řízení ze strany Národního bezpečnostního úřadu ohledně udělení nejpřísnější možné prověrky proběhlo ve standardní lhůtě v souladu se zákonem.

Guvernér ČNB, stejně jako jiná prověřovaná osoba, není oprávněn vyjadřovat se k detailům řízení. Podle Aleše Michla je důležité se i nadále soustředit na plnění cílů v souladu s mandátem České národní banky.

„Inflace konečně začala klesat. Tento pokles bude pokračovat i v následujících měsících,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl. „Potřebujeme teď tři věci. Za prvé silnou a pevnou korunu, neboť ta nám zlevňuje dovoz. Za druhé potřebujeme po delší dobu vysoké úrokové sazby, protože to nám zase brzdí úvěrování. A za třetí, je nutné snižovat deficit státního rozpočtu, protože pak se bude točit méně peněz v ekonomice a bude to brzdit inflaci,“ dodal guvernér centrální banky.

Petra Krmelová, ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB