České Budějovice budou městem centrálních bankéřů

Guvernér České národní banky Miroslav Singer zahájil v Českých Budějovicích interaktivní výstavu k 20. výročí ČNB a české měny. Série pěti interaktivních her, která zábavnou a neotřelou formou představuje centrální banku a její roli v ekonomice, je vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Otevřená bude od 30. dubna do 24. května 2013 v Akademické knihovně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Naše interaktivní výstava názorně a také s jistou mírou nadsázky ukazuje, jak Česká národní banka už dvacet let pečuje o českou korunu. O práci ČNB si na ní mohou návštěvníci nejenom přečíst, ale mohou si ji hned také vyzkoušet,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. „Interaktivitou a zábavnou formou chceme vzbudit zájem školáků o ekonomii a principy fungování finančního trhu. Možná se více zamyslí nad významem peněz, ekonomickými pojmy jako inflace a třeba se i díky tomu dostanou blíže k matematice a ekonomii,“ dodal Miroslav Singer.

Interaktivní výstavu ČNB tvoří sada pěti her, které se ovládají dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla. Návštěvníci tak mohou vlastníma rukama držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici a řídit oběh peněz nebo prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Interaktivní vzdělávací výstava bude otevřená pro veřejnost od 30. dubna do 24. května 2013 v prostorách Akademické knihovny Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Branišovská 31b) v pracovních dnech od 8 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 16 hodin (o státních svátcích bude zavřeno). Vstupné na tuto výstavu se neplatí, naopak, každý aktivní návštěvník dostane na památku „milión“ korun v rozdrcených bankovkách.

Výstava je vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Školní týmy se vedle návštěvy výstavy mohou zapojit také do soutěže o exkurzi do výroby českých mincí, a to buď přímo na výstavě, nebo na webu www.chranimekorunu.cz, kde si mohou rezervovat přesný čas návštěvy výstavy.

Interaktivní výstava ČNB postupně navštíví sedm českých a moravských měst. Do této chvíle si na ní mohli přijít zahrát zájemci v Ostravě, Brně, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Plzni a celkem jí prošlo přes 11 tisíc lidí. Po poslední regionální zastávce v Českých Budějovicích bude ukončena v červnu 2013 v hlavní budově ČNB v Praze Na Příkopě, kde se do centrálních bankéřů budou moci převtělit mimo jiné návštěvníci Dne otevřených dveří ČNB.

Marek Petruš
ředitel komunikace ČNB a mluvčí