Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího státního zastupitelství

banner – TZ – PSM s motivem Nejvyššího státního zastupitelství

Už zítra, tedy ve středu 27. března, vyjde první pamětní mince z nového cyklu České národní banky (ČNB) Instituce České republiky. Půjde o stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího státního zastupitelství. Navrhl ji akademický sochař Zbyněk Fojtů, který patří mezi nejčastější autory pamětních mincí ČNB. 

Mince má na lícní straně v rámečku heraldická zvířata České republiky, na rubové pak logo Nejvyššího státního zastupitelství. Nad ním jsou váha a meč. Členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková říká: ‚‚S realizací jsme oslovili akademického sochaře Zbyňka Fojtů jako nejúspěšnějšího účastníka výtvarných soutěží ČNB s největším počtem realizací – celkem 32 mincí. Jeho střídmý a výtvarně čistý návrh vystihuje konzervativnost a poslání této důležité instituce.“

Zbyněk Fojtů nakreslil celkem šest variant budoucí mince, tu vítěznou vybrala Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Stokoruna Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) je ražena ze slitiny, která obsahuje 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se pouze ve špičkovém (proof) provedení. Mince ve špičkové kvalitě se vyznačují vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou. Stokoruna NSZ má průměr 29 mm, sílu 1,8 mm a váží 9 g. Pamětní mince se prodávají prostřednictvím smluvních partnerů ČNB, kteří mají oprávnění obchodovat s numismatickým materiálem.

Cyklus Instituce České republiky doplnila Česká národní banka do plánu emise mincí a bankovek v letech 2021–2025 v dubnu 2023. Letos v jeho rámci vyjde také stříbrná mince v nominální hodnotě 100 Kč věnovaná Bezpečnostní informační službě. V roce 2025 budou následovat dvě stokorunové stříbrné mince věnované Nejvyššímu soudu a Kanceláři prezidenta republiky. Přehled dalších plánovaných i dřívějších emisí je k dispozici v emisním plánu na webu ČNB.

Štěpánka Filipová
mluvčí ČNB