Chorvatskou kunu mění pouze centrální banky eurozóny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná.

Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28. února 2023. V tomto termínu je tedy možné vyměnit kuny (pouze bankovky) za euro například i v Národní bance Slovenska, a to v ústředí v Bratislavě a v expozituře v Košicích. Výměna bude pro občany a firmy bez poplatků v maximálním denním limitu 8 000 kun na osobu. Pokladní hodiny centrální pokladny ústředí NBS a expozitury Košice lze nalézt na webu NBS (externí odkaz).

Chorvatsko se stalo součástí Eurosystému od 1. ledna 2023 v pořadí jako 20. členská země. Banky, Finanční agentura (Fina) a Chorvatská pošta budou vyměňovat hotovost v kunách za hotovost v eurech všem spotřebitelům v pevném směnném kurzu do 12 měsíců od zavedení eura, tedy od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023. V tomto časovém období je výměna prováděna zdarma, v rámci jedné transakce lze vyměnit maximálně 100 bankovek a 100 mincí (dokument (externí odkaz) ke stažení pro více informací).