Projekt „Ekonomická olympiáda“ a soutěž „Cena ČNB“

Od 17. do 31. května 2021 jste měli možnost hlasovat pro svého favorita. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním videa hodnotila také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Projekt „Ekonomická olympiáda“, který organizuje Institut pro ekonomické vzdělávání, si klade za cíl vybrat v rámci celorepublikové soutěže mezi českými středoškoláky nejnadějnější budoucí ekonomy. Ty chce v jejich rozvoji dále podporovat a vytvořit jim tak odrazový můstek pro další studium, praxi a kariéru. Ekonomická olympiáda je propojí s ekonomickými odborníky a experty, kteří je mohou na jejich cestě dále inspirovat.

Česká národní banka, která se dlouhodobě věnuje také finanční a ekonomické gramotnosti, podporuje tento projekt od jeho založení. Pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého proběhlo online finále Ekonomické olympiády. V jeho rámci vybrala odborná komise nejlepšího z 50 finalistů, kterému bylo uděleno ocenění Institutu pro ekonomické vzdělávání.

Všem semifinalistům, kteří vzešli ze školních kol, bylo umožněno soutěžit o Cenu ČNB. Semifinalisté své myšlenky odprezentovali v krátkém vlogu o maximální délce 3 minut, a to na viceguvernérem ČNB T. Nidetzkým vylosované téma související s činností centrální banky.

Jak bude soutěž o „Cenu ČNB“ probíhat

O „Cenu ČNB“ mohli soutěžit všichni semifinalisté Ekonomické olympiády, kteří postoupili ze školních do krajských kol. Tito studenti měli za úkol během cca 9 týdnů (od 8. března do 11. května 2021) natočit maximálně tříminutové video na téma:

  • Stanou se digitální měny centrálních bank brzy alternativou k hotovosti?

Odevzdaná videa byla od 17. května 2021 uveřejněna na webu ČNB, kde až do 31. května 2021 měla veřejnost možnost vlogy zhlédnout a hlasovat pro svého favorita. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním videa hodnotila také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Výsledné pořadí 5. ročníku soutěže o Cenu ČNB, které vzešlo ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bylo vyhlášeno 9. června 2021 během online finále Ekonomické olympiády.

Vítězi soutěže o Cenu ČNB bude umožněno strávit jeden den v ČNB, v jehož rámci se bude moci setkat s členy bankovní rady, seznámit se s činnostmi centrální banky a navštívit vybrané – veřejnosti obvykle nepřístupné – prostory.

Jednomu vylosovanému účastníkovi z těch, kteří svým hlasem podpořili autora vítězného videa, bude osobně předán či poštou zaslán dárek v podobě bankovkové drti.

Jednotlivé ročníky

Ekonomická olympiáda

Soutěž Cena ČNB

Aktivity v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti