Projekt „Ekonomická olympiáda“ a soutěž „Cena ČNB“

Projekt Ekonomická olympiáda, který organizuje Institut pro ekonomické vzdělávání, si klade za cíl vybrat v rámci celorepublikové soutěže mezi českými středoškoláky nejnadějnější budoucí ekonomy. Ty chce v jejich rozvoji dále podporovat a vytvořit jim tak odrazový můstek pro další studium, praxi a kariéru. Ekonomická olympiáda je propojí s ekonomickými odborníky a experty, kteří je mohou na jejich cestě dále inspirovat.

Česká národní banka, která se dlouhodobě věnuje také finančnímu a ekonomickému vzdělávání veřejnosti, se rozhodla tento projekt podpořit. Pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého proběhne 23. května 2019 v prostorách velkého sálu Kongresového centra ČNB finálové kolo Ekonomické olympiády. V jeho rámci vybere odborná komise nejlepšího z 50 finalistů, kterému bude uděleno ocenění Institutu pro ekonomické vzdělávání.

Všem 50 finalistům, kteří vzešli z krajských kol, bude zároveň umožněno soutěžit o Cenu ČNB. Finalisté nově nebudou psát esej, ale své myšlenky odprezentují v krátkém vlogu, který bude trvat maximálně 3 minuty, a to na jedno ze tří vyhlášených témat souvisejících s činností centrální banky.

Jak bude soutěž o „Cenu ČNB“ probíhat

O Cenu ČNB může soutěžit 50 finalistů Ekonomické olympiády, kteří postoupili z krajských kol. Tito studenti budou mít za úkol během šesti týdnů (od 11. března do 21. dubna 2019) natočit maximálně tříminutové video na jedno ze tří vyhlášených témat: 

  1. V čem spočívá a proč je důležitá nezávislost ČNB?
  2. Proč vznikají největší rizika pro finanční stabilitu v ekonomicky nejlepších časech?
  3. Výhody a nevýhody vlastní měnové politiky.

Odevzdaná videa budou od 30. dubna 2019 uveřejněny na webu ČNB, kde až do 14. května 2019 bude mít veřejnost možnost vlogy zhlédnout a hlasovat pro svého favorita. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním bude videa hodnotit také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Výsledné pořadí soutěže o Cenu ČNB, které vzejde ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bude vyhlášeno během finále Ekonomické olympiády v ČNB 23. května 2019.

Vítězi soutěže o Cenu ČNB bude umožněno strávit jeden den v ČNB, v jehož rámci se bude moci setkat s členy bankovní rady, seznámit se s činnostmi centrální banky a navštívit vybrané - veřejnosti obvykle nepřístupné – prostory.

Jednomu vylosovanému účastníkovi z těch, kteří svým hlasem podpořili autora vítězného videa, bude osobně předána či poštou zaslán dárek v podobě bankovkové drti.

Jednotlivé ročníky

Ekonomická olympiáda

Soutěž Cena ČNB

Aktivity v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti