Projekt „Ekonomická olympiáda“ a soutěž „Cena ČNB“

Projekt „Ekonomická olympiáda“, který organizuje Institut pro ekonomické vzdělávání, si klade za cíl vybrat v rámci celorepublikové soutěže mezi českými středoškoláky nejnadějnější budoucí ekonomy. Ty chce v jejich rozvoji dále podporovat a vytvořit jim tak odrazový můstek pro další studium, praxi a kariéru. Ekonomická olympiáda je propojí s ekonomickými odborníky a experty, kteří je mohou na jejich cestě dále inspirovat.

Česká národní banka, která se dlouhodobě věnuje také finanční a ekonomické gramotnosti, se rozhodla tento projekt podpořit. Pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého proběhne 16. června 2020 v prostorách velkého sálu Kongresového centra ČNB finálové kolo Ekonomické olympiády. V jeho rámci vybere odborná komise nejlepšího z 50 finalistů, kterému bude uděleno ocenění Institutu pro ekonomické vzdělávání.

Všem semifinalistům, kteří vzešli ze školních kol, je umožněno soutěžit o „Cenu ČNB“. Semifinalisté své myšlenky odprezentují v krátkém vlogu, který bude trvat maximálně 3 minuty, a to na vylosované téma související s činností centrální banky viceguvernérem ČNB T. Nidetzkým.

Jak bude soutěž o „Cenu ČNB“ probíhat

O „Cenu ČNB“ můžou letos soutěžit všichni semifinalisté Ekonomické olympiády, kteří postoupili ze školních do krajských kol. Tito studenti budou mít za úkol během tří měsíců (od 27. ledna do 30. dubna 2020) natočit maximálně tříminutové video na téma:

  • Měla by Česká republika přijmout euro?

Odevzdaná videa budou od 11. května 2020 uveřejněna na webu ČNB, kde až do 25. května 2020 bude mít veřejnost možnost vlogy zhlédnout a hlasovat pro svého favorita. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním bude videa hodnotit také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Výsledné pořadí soutěže o „Cenu ČNB“, které vzejde ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bude vyhlášeno během finále Ekonomické olympiády v ČNB 16. června 2020.

Vítězi soutěže o „Cenu ČNB“ bude umožněno strávit jeden den v ČNB, v jehož rámci se bude moci setkat s členy bankovní rady, seznámit se s činnostmi centrální banky a navštívit vybrané - veřejnosti obvykle nepřístupné – prostory.

Jednomu vylosovanému účastníkovi z těch, kteří svým hlasem podpořili autora vítězného videa, bude osobně předána či poštou zaslán dárek v podobě bankovkové drti.