Projekt „Ekonomická olympiáda“ a soutěž „Cena ČNB“

Od 1. do 18. září 2020 jste měli možnost hlasovat pro svého favorita. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním videa hodnotila také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Projekt „Ekonomická olympiáda“, který organizuje Institut pro ekonomické vzdělávání, si klade za cíl vybrat v rámci celorepublikové soutěže mezi českými středoškoláky nejnadějnější budoucí ekonomy. Ty chce v jejich rozvoji dále podporovat a vytvořit jim tak odrazový můstek pro další studium, praxi a kariéru. Ekonomická olympiáda je propojí s ekonomickými odborníky a experty, kteří je mohou na jejich cestě dále inspirovat.

Česká národní banka, která se dlouhodobě věnuje také finanční a ekonomické gramotnosti, se rozhodla tento projekt podpořit. Pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého proběhne 25. září 2020 v prostorách velkého sálu Kongresového centra ČNB finálové kolo Ekonomické olympiády. V jeho rámci vybere odborná komise nejlepšího z 50 finalistů, kterému bude uděleno ocenění Institutu pro ekonomické vzdělávání.

Všem semifinalistům, kteří vzešli ze školních kol, bylo umožněno soutěžit o „Cenu ČNB“. Semifinalisté své myšlenky odprezentovali v krátkém vlogu, který bude trvat maximálně 3 minuty, a to na vylosované téma související s činností centrální banky viceguvernérem ČNB T. Nidetzkým.

Jak bude soutěž o „Cenu ČNB“ probíhat

O „Cenu ČNB“ mohli soutěžit všichni semifinalisté Ekonomické olympiády, kteří postoupili ze školních do krajských kol. Tito studenti měli za úkol během sedmi měsíců (od 27. ledna do 16. srpna 2020) natočit maximálně tříminutové video na téma:

  • Měla by Česká republika přijmout euro?

Od 1. do 18. září 2020 jste měli možnost hlasovat pro svého favorita. Souběžně s probíhajícím veřejným hlasováním videa hodnotila také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Výsledné pořadí soutěže o „Cenu ČNB“, které vzejde ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bude vyhlášeno během finále Ekonomické olympiády v ČNB 25. září 2020.

Vítězi soutěže o „Cenu ČNB“ bude umožněno strávit jeden den v ČNB, v jehož rámci se bude moci setkat s členy bankovní rady, seznámit se s činnostmi centrální banky a navštívit vybrané – veřejnosti obvykle nepřístupné – prostory.

Jednomu vylosovanému účastníkovi z těch, kteří svým hlasem podpořili autora vítězného videa, bude osobně předán či poštou zaslán dárek v podobě bankovkové drti.

Jednotlivé ročníky

Ekonomická olympiáda

Soutěž Cena ČNB

Aktivity v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti