100 let česko-slovenské koruny

Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. Níže naleznete jejich přehled. Informace budou průběžně doplňovány.

Doprovodné aktivity

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří pražského ústředí ČNB se uskuteční v září 2019 a formálně uzavře oslavy 100. výročí československé měny.

Cesta ke koruně - seriál ČNB o vzniku československé měny

Česká národní banka připravila u příležitosti významného 100. výročí vzniku československé koruny seriál o jejím vzniku s názvem Cesta ke koruně. Dozvíte se v něm, jaké významné osobnosti stály u zrodu koruny. Budete moci nahlédnout do dokumentů ČNB, které vypráví, jak mimořádná a obtížná byla cesta ke konstituování samostatné československé měny. Seriál, který bude mít celkem 19 příspěvků, vychází každé pondělí od 22. října 2018 do 25. února 2019 na webu ČNB. Seriál připravil Jakub Kunert, hlavní archivář ČNB a přední odborník na toto významné období dějin naší měny.

Soutěž o návrh pamětní stokorunové bankovky

Pro studenty základních a středních škol vyhlásila ČNB ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ideovou soutěž o grafický návrh na českou stokorunovou bankovku. Vyhrát lze historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin a České mincovny nebo účast na diskusi s autorem pamětní mince.

Vydání reprezentativní knižní publikace 100 let česko-slovenské koruny

Vydání této knihy v reprezentativní grafické a tiskové úpravě volně naváže na tři předchozí publikace k historii českých platidel.

Publikace viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka a kolektivu představí nejdůležitější milníky centrální banky v oblastech měnové politiky, institucionální historie a vývoje platidel.

Výstava 100 let česko-slovenské koruny

Česká národní banka připravila pro veřejnost výstavu 100 let česko-slovenské koruny, která se konala od 1. února do 12. května 2019 v prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Na výstavě si bylo možné prohlédnout např. zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského aj. nebo vzácné československé mince a papírové peníze. Pro návštěvníky byla také vystavena zlatá vysokohmotnostní mince nominální hodnoty 100 000 000 Kč vyrobená k tomuto významnému výročí.

Dokument Století s korunou

Dokumentární film Století s korunou natočila Česká televize za podpory České národní banky. Dokument vznikl u příležitosti stého výročí od vzniku česko-slovenské koruny, které si letos připomínáme. Film nabízí neobvyklý pohled na naši moderní historii, a to skrze peníze. Zároveň popisuje roli ČNB v péči o stabilitu měny a peněžní oběh za účasti nezávislých odborníků a současných i minulých představitelů ČNB, včetně všech dosavadních guvernérů. Ve filmu je představena i samotná budova ČNB a běžně nepřístupná místa. Film režíroval Petr Hátle. Film můžete sledovat online v iVysílání České televize.

Mezinárodní konference

ČNB pořádala ve dnech 16. – 17. května 2019 mezinárodní konferenci s názvem The Future of Monetary Policy: What Can We See as the Dust Has Settled? (Budoucnost měnové politiky: Co je vidět poté, co se prach usadil?) za účasti vysokých představitelů zahraničních centrálních bank a renomovaných světových ekonomů. 

Numizmatické aktivity

Česká národní banka u příležitosti výročí zařadila do svého emisního plánu několik oběžných a pamětních mincí, bankovku s přítiskem a historicky první pamětní bankovku. Jedná se o:

Těmto mincím a bankovkám k 100. výročí československé měny budou předcházet numizmatické aktivity k 100. výročí vzniku Československa. Jedná se o vydání: