100 let česko-slovenské koruny

Příprava návrhů platidla – soutěžní podmínky (pdf, 422 kB)
Technická příprava platidla – výsledky soutěže

100 let česko-slovenské koruny

Dne 31. ledna 2019 vydává Česká národní banka minci v nominální hodnotě 100 000 000 Kč ke 100 letům česko-slovenské koruny. Mince se vyrábí ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mince je 130 kg, její průměr 535 mm a síla 48 mm. Při výrobě mince je přípustná odchylka v ryzosti zlata nahoru 0,01 %, odchylka v hmotnosti nahoru 0,44 kg, odchylka v průměru nahoru 5 mm a odchylka v síle 5 mm. Hrana mince je vroubkovaná.

Na lícní straně mince je uprostřed mincovního pole ztvárněno logo České národní banky „ČNB“, které částečně překrývá zobrazení kolku hodnoty 1 K z roku 1919. V horní části mincovního pole se nacházejí štíty s heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj slezská orlice. Pod spodní částí loga je vyobrazen motiv z rubové strany československé padesátihaléřové mince z roku 1921, dva svazky klasů ovinuté stužkou. Štíty s heraldickými zvířaty a svazky klasů jsou spojeny z levé a pravé strany lipovými listy do kruhové kompozice. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „100 MILIONŮ Kč“ je umístěno ve spodní části mincovního pole. Po obvodu mince je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Jednotlivá slova jsou od sebe oddělena hvězdičkami. Při levém dolním okraji mince se nachází značka společnosti Metalor, která je tvořena trojúhelníkem se zaoblenými vrcholy, písmeny „m“ a „p“ uvnitř trojúhelníku a textem „ESSAYEUR FONDEUR“ vně trojúhelníku a značka Münze Österreich, která je tvořena logem mincovny a textem „MÜNZE ÖSTERREICH“. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“ a textem „ČESKÁ MINCOVNA“, se nachází při pravém dolním okraji mince“.

Na rubové straně mince je stylizovaný monumentální český heraldický lev se srdečním štítem se znakem Slovenska. Pod lvem se nachází motiv rubové strany československé korunové mince z roku 1922. Po obvodu mince je v opisu text „100 LET ČESKO-SLOVENSKÉ KORUNY“ a letopočty „1919“ a „2019“. Text a letopočty jsou od sebe odděleny hvězdičkami. Příjmení autora mince akademického sochaře Vladimíra Oppla je umístěno vlevo pod lví tlapou.