Česká vysokohmotnostní mince

(video včetně anglických titulků)

ČNB představuje umělecký dokument „Česká vysokohmotnostní mince“, který přibližuje výrobu druhé největší zlaté mince na světě.

V roce 2019 si připomínáme 100. výročí vzniku československé koruny. Speciálně pro tuto příležitost nechala ČNB vyrobit zlatou minci o nominální hodnotě 100 mil. korun. Mince, která se stala symbolem oslav, je k vidění na výstavě „100 let česko-slovenské koruny“ v prostorách Císařské konírny Pražského hradu do 28. dubna.

Ve výběrovém řízení na výrobu zlaté mince zvítězila Česká mincovna, která měla své zahraniční subdodavatele. Polotovar mince se během podzimu 2018 vyráběl odléváním z téměř ryzího zlata (999.9) ve švýcarské firmě Metalor, která se zabývá zpracováním drahých kovů. Tento polotovar měl o něco větší průměr než odfrézovaná mince a také až dvojnásobnou hmotnost (asi 260 kg). Polotovar byl poté převezen do vídeňské mincovny, kde probíhalo frézování mince do podoby s reliéfem podle návrhu akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Autor na lícní straně zdůraznil zrod československé měny kolkem z roku 1919 a současnost je zde prezentována logem ČNB. Dominantou rubové strany návrhu je monumentální český lev a motiv nejznámější československé mince 1 Kč z roku 1922. Do konečné podoby se mince zpracovávala v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Detailní proces výroby tohoto světového unikátu můžete vidět v téměř desetiminutovém dokumentu, který režíroval Tomáš Vrána.

Videoklip ze slavnostního večera ČNB k zahájení oslav 100 let koruny

Podívejte se, jak na Pražském hradě proběhl 31. ledna 2019 slavnostní večer ČNB k zahájení oslav 100 let koruny. Mimo jiné se v něm dozvíte, co pro oslovené významné hosty tohoto večera koruna znamená.