Informace poskytnuté Českou národní bankou podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

ČNB poskytla dne 6. 8. 2024 následující informace týkající se stanoviska ČNB „K povinnosti mzdových účetních získat povolení k poskytování platebních služeb podle ZPS“, ID: RS2023‐14

ČNB předložila výkladovou otázku Evropskému orgánu pro bankovnictví (European Banking Authority, EBA) v dubnu letošního roku. Stanovisko EBA nebylo doposud vydáno.

Výkladové otázce ČNB bylo přiděleno ID 2024_7065 a otázka bude v blízké době zveřejněna
na webu EBA v kategorii Q&As under review. Následně EBA nebo Evropská komise připraví odpověď (stanovisko), která bude rovněž zveřejněna, a to v kategorii Final Q&As.

Znění výkladové otázky ČNB předložené EBA bylo zasláno v příloze.

ČNB poskytla dne 14. 8. 2024 následující informace:

ČNB je dle § 176 odst. 1 zákona č. 374/2015 Sb., o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, ve znění pozdějších předpisů povinna uveřejnit na svých internetových stránkách informaci o uplatnění opatření k řešení krize.

ČNB do současné doby nástroje pro řešení krize nepoužila (viz zde).

ČNB poskytla dne 19. 8. 2024 následující informace:

Vztah společností _________ a ____________ tak, jak byl ze strany ČNB shledán relevantní z hlediska posouzení věci, je popsán v odůvodnění Rozhodnutí. Jmenovitě lze odkázat zejména na odstavce 9, 13, 16, 24, 27, 50, 55 a 70 odůvodnění Rozhodnutí.

Z Rozhodnutí je zřejmé, že ČNB se činností _______ zabývala před zahájením správního řízení, ve kterém bylo vydáno rozhodnutí (tj. před 30. 1. 2024), a to s výsledkem, který byl významný z hlediska posouzení činnosti ________ a jejího sankčního postihu.

ČNB poskytla dne 21. 8. 2024 následující informace:

K 10. 8. 2024 podalo žádost o povolení k činnosti správce nevýkonného úvěru podle zákona č. 84/2024 Sb., o trhu s nevýkonnými úvěry, 46 subjektů.

Povolení k činnosti správce nevýkonného úvěru nebylo doposud uděleno žádnému subjektu. V případě, že ČNB vydá povolení k činnosti správce nevýkonného úvěru, bude zveřejněno na internetových stránkách ČNB zde:

https://jerrs.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB15.BASIC_LISTINGS_RESPONSE_3?p_lang=cz&p_DATUM=15.08.2024&p_hie=HI&p_rec_per_page=25&p_ses_idx=448

ČNB poskytla dne 26. 8. 2024 následující informace:

ČNB vedla se společností Energy financial group  2 řízení:

  • Řízení vedené pod sp. zn. S-Sp-2020/00074/CNB/572 bylo zahájeno dne 12. 10. 2020 doručením žádosti společnosti Energy financial group o schválení unijního prospektu pro růst vyhotoveného za účelem veřejné nabídky dluhopisů a bylo ukončeno vydáním rozhodnutí o schválení prospektu ze dne 10. 11. 2020 (č.j.: 2020/136047/CNB/570), které nabylo právní moci dne 11. 11. 2020. Rozhodnutí je zveřejněno zde.
  • V řízení vedeném pod sp. zn. Sp/2022/284/573 byla společnosti Energy financial group za porušení zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů, příkazem č.j.: 2022 / 102623 / 570 uložena pokuta ve výši 2.000.000,- Kč. Příkaz nabyl právní moci dne 19. 10. 2022. Příkaz je zveřejněn zde.

ČNB poskytla dne 28. 8. 2024 následující informace:

  • ČNB nevyužívá při postupu dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“) služeb advokátních kanceláří vystupujících v pozici administrátora veřejných zakázek.
  • Od 1. září 2022 nedošlo ze strany ČNB k notifikaci FAÚ dle § 10 zákona č. 69/2006 Sb., o provádění mezinárodních sankcí, ve znění pozdějších předpisů.
  • V souvislosti se zadáváním veřejných zakázek nedošlo ze strany ČNB k dobrovolné komunikaci s FAÚ.
  • Ze strany ČNB nedošlo v rámci zadávání veřejných zakázek k aplikaci § 48a odst. 2 písm. a) a písm. b) ZZVZ, tj. k aplikaci pravidel o vyloučení účastníka dotčeného mezinárodními sankcemi.
  • Ze strany ČNB nedošlo v rámci zadávání veřejných zakázek k aplikaci § 48a odst. 3 písm. a) a písm. b) ZZVZ, tj. k aplikaci pravidel o nahrazení poddodavatele dotčeného mezinárodními sankcemi
  • ČNB neaplikovala § 223 odst. 4 ZZVZ.
  • V souvislosti s plněním povinností zadavatele v oblasti uplatňování režimu mezinárodních sankcí při zadávání veřejných zakázek ČNB nevyužívá služeb soukromých subjektů, např. v podobě placených lustrací subjektů.