PSM - 200. výročí bitvy u Slavkova

Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky
Technická příprava platidla - výsledky soutěže

PSM k 200. výročí bitvy u Slavkova

Dnem 16. listopadu vydává Česká národní banka  do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 200. výročí bitvy u Slavkova. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *".  Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince, kterou razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, je 31 mm,  hmotnost 13 g  a síla je 2,3 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

  V levé a spodní části  mezikruží je na lícní straně dvousetkoruny umístěn v neuzavřeném opisu název státu "ČESKÁ REPUBLIKA", v horní části  mezikruží je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč"  a vpravo od něj značka mincovny. Jednotlivé texty jsou z  obou stran ohraničeny tečkami. Ve středu dvousetkoruny jsou umístěna heraldická zvířata ze státního znaku České republiky ve štítech (moravská orlice vlevo, český lev nahoře uprostřed,  slezská orlice vpravo pod ním), které částečně přesahují na mezikruží, a Mohyla míru. Na rubu mince je v horní části mezikruží opis "SLAVKOV AUSTERLITZ", ve spodní části letopočty "1805" a "2005". Podobně jako na lícní straně jsou letopočty ohraničeny tečkami, tečka je i mezi slovy názvu místa bitvy. Ve středu dvousetkoruny jsou na pozadí dobové mapy bojiště umístěny znaky tří císařů (zleva znak francouzského císaře Napoleona, znak rakouského císaře Františka I., znak ruského cara Alexandra I.) ve stejným štítech jako heraldická zvířata na líci. Štíty se znaky rovněž částečně přesahují na mezikruží.  Při horním okraji středu dvousetkoruny jsou iniciály autora výtvarného návrhu.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu modrošedé barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem a v omezené míře i na svých mimopražských pobočkách.

Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 10. 11. 2005