PSM ke 100. výročí narození Beno Blachuta – technická příprava platidla

Příprava návrhů platidla – soutěžní podmínky (pdf, 909 kB)

PSM ke 100. výročí narození Beno Blachuta – technická příprava platidla

Česká národní banka vyhlásila prosinci 2011 celostátní neomezenou soutěž na pamětní stříbrnou pětisetkorunu ke 100. výročí narození operního pěvce Beno Blachuta. Soutěže se zúčastnilo šest vyzvaných výtvarníků ( pan Jaroslav Bejvl, pan Vojtěch Dostál, DiS., Mgr. Petr Horák, MgA. Josef Oplištil, akademický sochař Ivan Řehák a akademický sochař Jiří Věneček) a dalších 17 výtvarníků, kteří využili možnosti soutěž obeslat se svými návrhy. Celkem bylo do soutěže předloženo 29 sádrových modelů. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 28. února 2012 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Jako odborní poradci se zúčastnili pan Beno Blachut a pan Beno Blachut ml., syn a vnuk operního pěvce.

Předložené návrhy hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole komise vyřadila 12 návrhů, a to zejména z důvodu nezdařilého vystižení osoby Beno Blachuta, případně pro technické nedostatky ve výtvarném provedení návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 12 prací, které již byly zdařilejší ve ztvárnění portrétu.

Do třetího postoupilo pět návrhů, které se vyznačovaly nejlépe provedenými portréty a nejkvalitnějším výtvarným zpracováním. První cenu komise udělila návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS., u kterého komise ocenila výjimečný soulad lícní a rubové strany, vynikající portrét a vtipné provedení lícní strany, na které jsou v portrétu pěvce vypsány opery, v nichž účinkoval. Druhou cenu komise udělila návrhu MgA. Martina Daška za kvalitní civilní portrét na rubové straně a esteticky čistou lícní stranu. Třetí cenu obdržel návrh akademického sochaře Jiřího Věnečka za klasické vyvážené pojetí obou stran mince. Ve třetím kole dále obdržely mimořádnou odměnu návrhy pana Jaroslava Bejvla a MgA. Martina Daška.

Bankovní rada na svém jednání dne 5. března 2012 podpořila rozhodnutí odborné komise a schválila realizaci mince podle návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS. Emise mince je naplánována na 5. června 2013.