Den otevřených dveří 2010

Česká národní banka umožní počtvrté v historii veřejnosti, aby nahlédla do jinak běžně nepřístupných prostor ústředí v Praze v ulici Na Příkopě. Naposledy měli lidé tuto mimořádnou příležitost před čtyřmi lety. ČNB bude otevřena návštěvníkům 12. června 2010 od 9 do 15 hodin. Podtitul letošního Dne otevřených dveří je - Jak se dělá měna.

Na trase v hlavní budově ČNB bude připraveno šest zastavení, která poskytnou ucelený obrázek o měnovém rozhodování, jeho souvislostech a přiblíží, jak se změny nastavení základních úrokových sazeb promítají do běžného života každého z nás.

V rámci prohlídky bude také možné navštívit stálou Expozici ČNB, která je umístěna v prostorách původního trezoru. Součástí akce budou i vystoupení členů bankovní rady.

SLOVO GUVERNÉRA

"Chceme vám představit centrální banku zevnitř - kdo a jak dělá měnovou politiku, jak se obchoduje na devizovém trhu a například i to, kde a jak dochází k zúčtování bezhotovostních platebních příkazů z jednotlivých bank. Zavedeme vás i na jiná běžně nepřístupná místa. Ukážeme vám zasedací místnost, v níž rozhoduje o nastavení úrokových sazeb bankovní rada, a otevřeme pro vás i dveře mojí pracovny. Zvu vás k návštěvě České národní banky."

Zdeněk Tůma

Den otevřených dveří má svou stránku na Facebooku.
Facebook


Zde každé pondělí stručně představíme jedno zastavení. Začínáme 3. května zastavením prvním.

Zastavení č. 1 „Jak ČNB rozhoduje o měnové politice“

Na prvním zastavení se dozvíte o tom, co předchází měnovému rozhodnutí bankovní rady, jak se připravuje analýza ekonomické a měnové situace, prognóza makroekonomického vývoje a návrh rozhodnutí bankovní rady.

Zastavení č. 2 „Bankovní rada“

Zde se dozvíte, jak probíhají jednání bankovní rady, specifika měnového rozhodování, kompetence BR, její aktuální složení a také o tom jaká procedura je spojena s jejím jmenováním.

Zastavení č. 3 „Od Repo sazby k inflaci"

Na tomto zastavení pro vás bude připraven výklad na téma - Motivace a dopady rozhodnutí bankovní rady. Dozvíte se, co znamená měnové rozhodnutí bankovní rady pro ekonomiku a proč sazby někdy klesají a jindy rostou.

Zastavení č. 4 „Dealing“

V prostorách Dealingu ČNB vám bude podán výklad o technickém provádění operací na korunovém i devizovém trhu, vč. správy devizových rezerv.

Zastavení č. 5 „Clearing“

Páté zastavení je věnované platebnímu styku. Dozvíte se, jak funguje platební systém používaný Českou národní bankou, jaká je její role v rámci platebního styku a také proč se tomuto pracovišti říká „clearing“. Obecně
clearingové platební systémy umožňují účtování vzájemných operací mezi bankami bez hotovostního placení. Každá banka má ve zúčtovacím centru svůj clearingový účet, na který přicházejí platby od jednotlivých bank a ze
kterého jsou zároveň platby danou bankou prováděny. Zúčtování může probíhat buď skutečně po jednotlivých položkách (tzv. gross princip) či vyrovnáváním pohledávek a závazků jejich vzájemným započtením jedinou platební operací za stanovené období (netting).

Zastavení č. 6 „Pobočka Praha“

Trasa v hlavní budově bude zakončena na klientské hale pražské pobočky České národní banky. Zde Vám budou poskytnuty základní informace o regionálním rozmístění a zejména hlavních činnostech poboček ČNB.