Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

Prezentace osobní finance – rybkyČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Nová webová podstránka věnovaná aktivitám ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti nabízí bohatý obsah především pro žáky 2. stupně ZŠ, studenty SŠ a širokou veřejnost. ČNB se aktivitám v této oblasti věnuje dlouhodobě a protože jich postupně přibývalo, byly všechny shromážděny na jedno místo v podobě této speciální podstránky. Učitelé na ní nově najdou jednoduchou učební pomůcku ve formě prezentace, která pokrývá základní znalosti z oblasti osobních financí. Žáci a studenti se z ní mimo jiné dozvědí, co by měli a neměli s penězi dělat, jak se chovat, když jim peníze chybí, nebo když je chtějí naopak rozumně investovat... Další užitečné odkazy vám zábavnou formou představí např. tvorbu rodinného rozpočtu, roli ČNB nebo možnosti, jak nahlédnout do kuchyně centrální banky. Pro nejmenší připravila ČNB omalovánky, jimiž provází „Korunka“ a představuje jednotlivé činnosti centrální banky. Materiály zde budou postupně přibývat!

Prezentace osobní finance – bankovka

Vybrané projekty ČNB:

  • Prezentace Osobní finance – aneb jak proplout bez nehody světem financí, která je určena učitelům, žákům a studentům.
  • Výukový film O penězích a lidech určený školám – a to jak středním, tak základním.
  • Peníze na útěku - web spuštěný v říjnu 2016 postupně učí mladé Čechy se orientovat nejen ve světě financí, ale také vést si vyrovnaný domácí rozpočet nebo vytvářet odpovídající rezervy, aby se vyhnuli finančním potížím při neplánovaných událostech.
  • Od roku 2001 může široká veřejnost zdarma navštěvovat expozici ČNB Lidé a peníze, která je ojedinělým souborem informací o historii vývoje měnové politiky a platidel u nás. Největší část návštěvníků tvoří studenti středních škol. V dohledné době se expozice rozšíří o Návštěvnické centrum ČNB.
  • Počátkem roku 2017 se ČNB zapojila do organizace Ekonomické olympiády pro střední školy, kterou pořádá Institut pro ekonomické vzdělávání (INEV). V rámci tohoto projektu ČNB vyhlašuje soutěž o Cenu ČNB.
  • Mezi již standardní aktivity patří také pořádání Dnů otevřených dveří, které se konají zpravidla jednou za tři roky. ČNB se také účastní projektu Muzejní noci, kdy veřejnosti otvírá svou pražskou a brněnskou expozici. V loňském roce se také uskutečnily první tzv. outreach akce - aktivity mimo ČNB, kde byly formou speciálních herních stolů představeny některé z činností centrální banky (ukázka v článku na našem webu).
  • Mobilní aplikace České peníze umožňuje detailní prohlížení českých bankovek a mincí a jejich ochranných prvků v mobilních zařízeních. Stejně tak se ČNB věnuje tvorbě příležitostných edukativních videí, která jsou dostupná na jejím účtu na YouTube.

ČNB k finančnímu a ekonomickému vzdělávání přispívá rovněž ze své pozice arbitra (strážce) férových podmínek na finančním trhu, kde svými kroky brání nekalým praktikám a upozorňuje spotřebitele na nepromyšlené uzavírání kontraktů, ať už jde o půjčky, pojištění, investice či spoření. Při všech těchto aktivitách ČNB vychází z poznatků, které získává při výkonu dohledu nad tím, jak instituce finančního trhu poskytují odbornou péči a jak jsou obezřetné. ČNB v této oblasti spolupracuje s médii a prostřednictvím svého webu a sociálních sítí využívá řadu komunikačních nástrojů (například čnBlog; VlogČNB; ČNBpodcast atd.). ČNB rovněž pořádá studentské soutěže a podporuje vybrané projekty. Také se podílí na průběžném vzdělávání účastníků finančního trhu prostřednictvím organizování zkoušek pro finanční zprostředkovatele, a to i v rámci nebankovních subjektů.