Do expozic ČNB i v létě

Expozice o historii centrální banky a české měny Lidé a peníze v Praze a Brně budou i během letních měsíců otevřeny veřejnosti. Je to tak ideální příležitost k jejich návštěvě mimo školní rok, kdy slouží převážně žákům a studentům. Prohlídka je zdarma.

Pražská expozice, která se nachází v původním bankovním trezoru, nabízí prostřednictvím řady exponátů ucelený přehled o dějinách peněz a finančního systému. Návštěvníci si zde také mohou ověřit pravost bankovek a ostatních cenin a seznámit se s jejich ochrannými prvky za pomoci testovacího vybavení. Nejnovějším přírůstkem expozice je unikátní vysokohmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka letos k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

Expozice v Brně prezentuje historii vývoje peněz a měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní dokumenty dokládající historii měnové politiky, dále platidla, padělky a ukázky ochrany peněz v minulosti a současnosti. Výstava Krása ve skle a kovu, která expozici doplňuje, představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), jež odkázal ČNB.

Bližší informace k rezervaci prohlídek naleznete na webu ČNB: Expozice Praha a Expozice Brno
v sekci Navštivte nás.

Těšíme se na vás!