PSM ke 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným – technická příprava platidla

Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky (pdf, 563 kB)

PSM ke 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným – technická příprava platidla

Česká národní banka vyhlásila v listopadu 2013 soutěž na pamětní stříbrnou minci ke 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným. Soutěže se zúčastnilo 20 výtvarníků, kteří předložili celkem 40 sádrových modelů. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 28. ledna 2014 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Jako odborný poradce se vyhodnocení soutěže zúčastnil Ondřej Rašín, ředitel Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.

V prvním kole komise vyřadila 24 sádrových modelů, především pro nepříliš zdařilé portréty Bedřicha Hrozného, méně výstižné kompozice návrhů, případně pro výtvarné nedostatky v provedení návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 13 návrhů.

Do třetího kola postoupily tři návrhy, jejichž autoři nejlépe vystihli podobu Bedřicha Hrozného a vytvořili nejvýstižnější a výtvarně nejzajímavěji zpracované kompozice návrhů. První cenu a doporučení k realizaci udělila komise návrhu akademického malíře Vladimíra Pavlici pro nápadité grafické řešení obou stran návrhu, originální stylizaci portrétu a dobré řešení heraldické strany. Druhou cenu získal návrh MgA. Martina Daška za klasické a velmi vkusné řešení mince se zobrazením chetitských rozvalin a dokonalý soulad obou stran mince. Třetí cenu obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za neobvyklé řešení portrétní strany, výjimečně dobře vyjádřený charakter chetitského písma a celkově osobité řešení mince.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci podle návrhu akademického malíře Vladimíra Pavlici. Emise mince je naplánována na 3. června 2015.